Lékořice opravdu léčí. Víte, jaké jsou její léčivé účinky?

Jistě znáte písničku „Rozhod´ jsem se léčit lásku lékořicí…“ a jako děti jste často cucali pendrek. Napadlo vás ale, že lékořice je skutečně uznávanou léčivkou? A na co všechno se dá použít?

Odkud lékořice pochází

Lékořice je domovem v Přední Asii, a ačkoliv se ji kdysi dařilo na teplých místech např. na Moravě pěstovat i u nás, dnes ji prakticky nikde nenajdete a sbírat se opravdu v přírodě nedá. Sbírají se oddenky, ty se k nám však dovážejí.

Co lékořice obsahuje

Lékořicový kořen, či spíše oddenek obsahuje glykosidy, silici, třísloviny, přírodní cukry atd.

Na co se lékořice používá

Pendrek či čaj z lékořice se používá při chrapotu, zahlenění, kašli, jako močopudný prostředek i při chorobách močového měchýře. Cucání pendreku se doporučuje pro zahnání žízně.

A co si z lékořice vyrobit

Močopudný čaj

Tento čaj (odvar) si připravíme tak, že 20 g řezaného kořene vaříme cca 10 minut ve ¼ litru vody. Necháme 15 minut louhovat, přecedíme a chladný odvar pijeme po 1 lžíci každou půlhodinu.

Čaj na odkašlávání

1 díl kořene lékořice + 1 díl kořene proskurníku + 1 díl kořene omanu pravého zalijeme ¼ litrem vroucí vody. Necháme 10 minut louhovat. Přecedíme a pijeme teplý 2 šálky denně, dokud obtíže nevymizí.

Lékořicový sirup

30 g čerstvého kořene naložíme do ¼ litru červeného vína a necháme aspoň 3 dny stát v uzavřené lahvi. Poté scedíme, kořen prolisujeme, abychom získali co nejvíc léčivých látek, a do získané tekutiny přidáme cca 250 g cukru (můžeme nahradit medem). Vaříme na mírném plameni, dokud sirup nezhoustne. Poté užíváme 4–6 lžiček denně při chorobách močového měchýře. Vyzkoušíte tyto zapomenuté recepty?   bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here