Lékořice opravdu léčí

Jistě znáte písničku „Rozhod´ jsem se léčit lásku lékořicí…“ a jako děti jste často cucali pendrek. Napadlo vás ale, že lékořice je skutečně uznávanou léčivkou? A na co všechno se dá použít?

Odkud lékořice pochází

Lékořice je domovem v Přední Asii, a ačkoliv se ji kdysi dařilo na teplých místech např. na Moravě pěstovat i u nás, dnes ji prakticky nikde nenajdete a sbírat se opravdu v přírodě nedá. Sbírají se oddenky, ty se k nám však dovážejí.

Co lékořice obsahuje

Lékořicový kořen, či spíše oddenek obsahuje glykosidy, silici, třísloviny, přírodní cukry atd.

Na co se lékořice používá

Pendrek či čaj z lékořice se používá při chrapotu, zahlenění, kašli, jako močopudný prostředek i při chorobách močového měchýře. Cucání pendreku se doporučuje pro zahnání žízně.

A co si z lékořice vyrobit

Močopudný čaj

Tento čaj (odvar) si připravíme tak, že 20 g řezaného kořene vaříme cca 10 minut ve ¼ litru vody. Necháme 15 minut louhovat, přecedíme a chladný odvar pijeme po 1 lžíci každou půlhodinu.

Čaj na odkašlávání

1 díl kořene lékořice + 1 díl kořene proskurníku + 1 díl kořene omanu pravého zalijeme ¼ litrem vroucí vody. Necháme 10 minut louhovat. Přecedíme a pijeme teplý 2 šálky denně, dokud obtíže nevymizí.

Lékořicový sirup

30 g čerstvého kořene naložíme do ¼ litru červeného vína a necháme aspoň 3 dny stát v uzavřené lahvi. Poté scedíme, kořen prolisujeme, abychom získali co nejvíc léčivých látek, a do získané tekutiny přidáme cca 250 g cukru (můžeme nahradit medem). Vaříme na mírném plameni, dokud sirup nezhoustne. Poté užíváme 4–6 lžiček denně při chorobách močového měchýře.

Vyzkoušíte tyto zapomenuté recepty?

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here