Léčivé účinky lanýžů – nejdražší houba světa dokáže překvapit

lanyze houby
Zdroj foto: pixabay

Lanýže (Tuber) nejsou jen exkluzivní ingrediencí pro špičkové šéfkuchaře. Nabídnout mohou i řadu léčivých účinků a dalších prospěšných vlastností. Právě kvůli nim se v poslední době objevují například v kvalitní kosmetice nebo kapslích, určených pro povzbuzení organismu.

A jaké výhody vám mohou lanýže přinést? Pro pravidelnou konzumaci budou přece jen nejspíš příliš drahé, cena za kilogram těch nejlepších se totiž pohybuje okolo 12 000 Kč a výše. Na druhou stranu jich nikdy není třeba moc. Ovšem potěší vás i v nejrůznější kosmetice a obdobných produktech.

Lanýže jako cenný zdroj živin

I když jde o luxusní potravinu, vašemu zdraví nijak neuškodí. Naopak. Pokud spočítáme hodnoty v sušině této houby, dostaneme velmi příznivé výsledky. Přibližně pětinu totiž tvoří hodnotné bílkoviny, nezbytné pro správné fungování organismu. Tuky se pak omezují na pouhých 5% hmotnosti a aby toho nebylo málo, jde o ty prospěšné, prospívající našemu oběhovému systému.

Další věcí, kterou nás mohou lanýže zásobit, jsou různé vitamíny (zejména provitamin D) a minerály. Ve druhém případě jsou jejich možnosti daleko širší. Obsahují totiž významné množství:

houba lanyze
Zdroj foto: pixabay
  • draslíku,
  • fosforu,
  • hořčíku,
  • železa,
  • zinku,
  • křemíku,
  • manganu,
  • mědi,
  • síry
  • a vápníku.

Jde o úctyhodné množství i ve chvíli, kdy si uvědomíme, že lanýžů vlastně  v každém jídle konzumujeme jen špetku. Jsou totiž natolik chuťově a aromaticky výrazné, že samostatně ke konzumaci prakticky vhodné nejsou. Pokud tedy nevsadíme na recept starých Římanů, kteří je nejdříve povařili ve víně spolu s nejrůznějším kořením  a poté konzumovali jako předkrm. Považovali je také za afrodiziakum. V této tezi vycházeli z toho, že lanýže přímo čerpají energii z kořenů stromů, kterou potom předávají i svému konzumentovi. Ve světle moderní vědy je však nutné uznat, že tyto houby žádné účinky na naše libido ani sexuální výdrž nemají.

Své uplatnění najdou i v kosmetice

Kromě čerstvých lanýžů a lanýžového oleje (tyto produkty jsou na našem trhu k dostání nejčastěji) se můžeme setkat také s lanýžovými extrakty – a to obvykle v kosmetice. Na první pohled to vypadá, že tu plní funkci jen jakéhosi luxusního placeba. Tedy podobnou, jakou má například kosmetické zlato, u něhož téměř žádné reálné účinky dokázat nelze.

Ovšem lanýže toho umí mnohem víc – nepotřebují se schovávat za svou dekadentní slupku. V jejich případě je ceněná zejména přítomnost nejrůznějších kyselin. Ty pozitivně působí na naši pleť. Vyhlazují vrásky a dodávají jí pružnost, kterou s věkem přirozeně ztrácí. Jde rovněž o vynikající antioxidační činidlo, působící proti vlivu škodlivých volných radikálů. Anti-aging efekt je pak jen jakousi „vedlejší položkou.“

Lanýže jako bojovníci proti zánětům v těle

Pokud se podíváme do herbářů a bylinářů, zjistíme, že účinné látky v lanýžích na naše tělo působí mimo jiné i antiviroticky, imunostimulačně, protizánětlivě,  hepatoprotektivně a mají antikarcinogenní účinky. Uplatní se tedy jako prevence i pomocník proti nejrůznějším onemocněním se zánětlivým původem.

Vhodné jsou pro pravidelnou konzumaci zejména extrakty, které obsahují některé lepší doplňky stravy. Ovšem pomoci nám může i lanýžový olej, který lze přidat do studené kuchyně. Je přece jen o něco dostupnější než čerstvé lanýže, byť jeho cena nepatří právě k nejnižším. I když se lanýže jako takové doporučují přidávat spíše do teplých pokrmů (které zvýrazní jejich chuť a vůni), pokud chcete co nejlépe využít léčivých předností lanýžového  oleje, spokojte se s ním výhradně v salátech, studených polévkách nebo  v pomazánkách na pečivo. Jedině tak neztratí nic ze svých cenných složek. A množství? Denně bohatě postačí jedna moka lžička, víc opravdu není třeba.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here