Lanýž

Česky:  
Lanýž
Latinsky:

Tuber

Slovensky:

hľuzovka

 

Lanýž: Do rodu lanýžů (Tuber) patří celá řada druhů. Jde o houby, které proslavily jejich jedinečné chuťové vlastnosti, díky nimž nacházejí uplatnění zejména v kuchyni, mohou se ovšem pyšnit i mnohými účinky na naše zdraví. Jednotlivé druhy se v tomto vzájemně velmi podobají, lze je tedy v tomto ohledu charakterizovat hromadně.

lanyz
Zdroj foto: pixabay

Léčivé účinky

  • Působí antiviroticky,
  • stimulují imunitu,
  • pyšní se omlazujícími účinky,
  • přispívají ke správné struktuře kostí a zubů,
  • mají antioxidační vlastnosti,
  • pomáhají při zánětlivých onemocnění,
  • působí protizánětlivě,
  • mají antikarcinogenní účinky,
  • působí hepatoprotektivně,
  • aktivně bojují proti procesu stárnutí,
  • obsažené látky vyhlazují vrásky,
  • účinné složky rozjasňují pokožku a zvyšují její pružnost.

Použití a přípravky

Lanýže (bez ohledu na druh) jsou bez nadsázky nejdražší houby na světě. Mohou nám nabídnout potenciální antivirové, imunostimulační a omlazující účinky. Jsou rovněž bohatým zdrojem bílkovin, ale i prospěšných cukrů, vlákniny a mnoha minerálů (jde zejména o hořčík, železo, draslík, fosfor, síru, vápník, zinek, křemík, mangan a měď). Z výživového hlediska je třeba se zaměřit především na bílkoviny. Ty totiž z celkové hmotnosti plodnice tvoří asi 20 procent. Dále v nich najdeme mimořádně cenné exogenní aminokyseliny. Obsah tuku je naopak velmi nízký – tvoří pouhých 5 procent suché hmotnosti. A nesmíme zapomenout ani na vysoký obsah ergosterolu, což je vlastně provitamin D. Ten je důležitý pro stavbu kostí a zubů.

Měli byste vědět: Nutriční hodnota lanýžů všech druhů se vždy liší v závislosti na druhu a především na stupni zralosti. Čím zralejší a starší, tím samozřejmě lepší.

Lanýže a zdraví

Bylo prokázáno, že nejúčinněji lanýže našemu organismu pomohou ve formě alkoholových extraktů. Tehdy jsou totiž nejúčinnější proti tzv. grampozitivním bakteriím, mezi které patří například obávaný zlatý stafylokok.

Poku si je dopřejeme jako součást jídla (obvykle velmi drahého), pak nás jistě potěší, že lanýže mají také skvělé antioxidační vlastnosti. Díky tomu mohou hrát důležitou v rámci prevence některých zánětlivých onemocnění, ale také při předcházení rakovině a srdečním chorobám. A antioxidanty jako takové samozřejmě také účinně brání procesu stárnutí. Není tedy náhodou, že trh s luxusní kosmetikou v poslední době zaplavuje právě ta lanýžová. I lanýžový olej má v tomto ohledu skvělé účinky. Je také nutno zmínit, že extrakty z lanýžů stimulují náš imunitní systém.

Čínská medicína si pak zakládá i na jejich příznivých účincích při léčbě závažných očních a kožních onemocnění.

Černé lanýže mohou mít podobné účinky jako marihuana

Je známo, že se k hledání lanýžů se používají psi nebo prasata. A jakmile na tyto aromatické houby (rostoucí nejčastější pod zemí) narazí, vyvolá to u nich doslova euforii až šílenství. Vědci si nad tímto fenoménem dlouho lámali hlavu, a nakonec jim pomohla biochemie. Jejím prostřednictvím bylo zjištěno, že některé lanýže obsahují anandamid (AEA), což je psychoaktivní látka, svými účinky ne nepodobná tetrahydrokanabinolu (THC), který se nachází v marihuaně.  Nejvíce ho v sobě mají černé lanýže (Tuber melanosporum), přičemž ty zralejší obsahují vyšší koncentraci anandamidu (AEA) než mladí jedinci.

Lanýže a jejich použití v kosmetice

Tyto houby se mohou pyšnit také omlazujícími vlastnosti. Právě jim vděčí za své využití v kosmetice, a to zejména v přípravcích a procedurách namířených proti stárnutí. Účinné látky extrahované z lanýžů efektivně vyhlazují vrásky, téměř okamžitě rozjasňují pokožku a rovněž zvyšují pružnost pleti. Lanýžová kosmetika tedy rozhodně není jen jakýmsi placebem pro zbohatlíky, je však nutné si ohlídat procento účinných látek. Lanýže díky svým antioxidačním vlastnostem rovněž brání tvorbě volných radikálů, takže pomáhají bojovat se záněty nebo degenerativními změnami kůže.

Měli byste vědět: Tuto houbu oceňovali už staří Římané a Řekové, kteří je přidávali do jídel zejména jako afrodiziakum. Moderní výzkumy však žádnou pozitivitu v tomto směru neprokázaly. K lepšímu libidu vám tedy lanýže určitě nepomohou.

O lanýži

Jde o houby kulatého tvaru rostoucí pod zemí. Vyskytují se prakticky po celé zeměpisné šířce, táhnoucí se od Španělska přes Evropu až po Čínu, podél poledníků pak putují od švédského Gotlandu až po severní Afriku. Cíleně se však pěstují zejména ve francouzské oblasti Périgueux a italském Piemontu. V ČR se lanýže vyskytují vzácně a jsou zákonem chráněné, což znamená, že je nelze sklízet z přírodních lokalit.

Rostou u kořenů stromů a do půdy vylučují látky, díky nimž v jejich okolí prakticky nic neroste. Uměle jsou pěstovány v tzv. lanýžárnách, kdy jsou vhodné lesy nebo sady naočkovány žádanou houbou. Nejčastěji jde o lanýž černovýtrusý. Někdy se tak pěstuje i méně ceněný lanýž letní. Není bez zajímavosti, že pokud se tento druh lanýže vyskytne v lanýžárně lanýže černovýtrusého, je považován za plevel.

Na světě najdete asi 100 druhů lanýžů, proto jmenujme jen ty nejznámější:

  • lanýž černovýtrusý (Tuber melanosporum)
  • bílý lanýž (Tuber magnatum)
  • lanýž Borchiův (Tuber borchii)
  • lanýž letní (Tuber aestivum) – vzácně rostoucí i u nás, méně aromatický
  • lanýž piemontský (Tuber magnatum)

Nejcennější odrůdou na světě je bílý lanýž (Tuber magnatum), který pochází z italského Piemontu. Sběrače i gurmety zaujme olivově-ořechovou pižmovou vůní. A samozřejmě také cenou, ta se může vyšplhat i na 145 000 Kč za kilogram.

Druhým nejcennějším druhem je černovýtrusý lanýž (Tuber melanosporum), kterému se říká také  lanýž Périgord. Jeho chuť lze popsat jako zemitou s česnekovými, olivovými a dokonce někdy i čokoládovými nebo ořechovými tóny. Pro přípravu jídel se také používá letní lanýž (Tuber aestivum) a lanýž  Borchiův (Tuber borchii).

Je ovšem nutné podotknout, že všechny lanýže jsou velmi drahé. Rostou totiž pomalu  a hledají se jen velmi obtížně. Jejich cena proto začíná přibližně na 11 000 Kč za kilogram.

Jak lanýže uchovávat

Lanýže lze koupit v obchodech s gurmánskými specialitami. Lze je použít jak na přípravu jídel, tak i pro výrobu alkoholových extraktů apod. A jak je uchovávat, aby se vám nezkazily? Po příchodu domů je promyjeme kartáčem pod vlažnou tekoucí vodou. Následně je pečlivě vysušíme a vloží do vzduchotěsné nádoby. Ovšem nikoli samostatně, ale s médiem, které se postará o absorbování zbylé vlhkosti. Může jít například o  rýži.

A jak je používat? Chuť a vůně lanýžů je tak silná, že je obvykle nelze servírovat samostatně, spíše se tato houba používá jako koření. A s čím nejlépe souzní?

  • Maso (např. hovězí maso a zvěřina),
  • vejce (např. míchaná vejce, omeleta apod.),
  • mořské plody (např. mušle sv. Jakuba)
  • těstoviny.

Skvěle se také uplatní jako přísada do nádivky anebo doplněk k pečeni nejrůznějších pokrmů. Osvědčená je také jejich kombinace s foie gras. Pokud se je rozhodnete použít, pamatujete si, že lanýže se vždy přidávají do teplých pokrmů. Je to kvůli tomu, že právě vyšší teplota zdůrazňuje jejich vlastnosti. Krájí se na velmi tenké plátky, a to vždy těsně před jídlem. Krom neupravených lanýžů je k dostání také pasta, máslo, krém, sůl a lanýžový olej.

Kontraindikace

Lanýže se obvykle užívají v malých dávkách, takže žádné nebezpečí nehrozí. Jediným rizikem je možná alergie.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty