Léčivé účinky datlí. Víte, jaké mají zdravotní přínosy?

Datle známe asi všichni. Věděli jste ale například, že datlí existuje asi 300 různých kultivarů a že jsou velmi zdravé? Přečtěte si, na co všechno vám datle pomohou.

Odkud pocházejí

Pocházejí z Přední Asie, konkrétně z Iráku, Egypta a Maroka, dnes se však pěstují i v Indii, Pákistánu nebo na Kanárských ostrovech. Z datlových palem se využívají i listy, ze kterých se pletou košíky a koberce. V domovských zemích slouží plody datlí také jako krmivo pro domácí zvířata.

Co datle obsahují

Obsahují asi 70 % sacharidů, vitamíny skupiny B, provitamín A, vitamín C, rozpustnou vlákninu, draslík, chlór, fosfor, vápník, měď, mangan a zinek. Také obsahují tryptofan, což je základ pro tvorbu spánkového hormonu, a tak se využívají při léčbě nespavosti. Díky vysokému obsahu cukru se jedná o rychlý a zdravý zdroj energie – třeba na výletech nebo při sportovní činnosti. Draslík je zase důležitý pro udržování rovnováhy elektrolytů v buňkách při šíření nervových vzruchů. Sušené datle navíc obsahují železo, které napomáhá přenosu kyslíku v krvi.

Co dále léčí datle

Pomáhají při křečích v žaludku, ty čerstvé pomáhají při respiračních onemocněních. Nezralé plody se používají při průjmu (zejména v zemích původu – Asie). Jsou také považovány za mírné afrodiziakum pro muže i ženy.

Jak využít datle v kuchyni

Čerstvé i sušené můžeme konzumovat přímo. Ze sušených pak můžete péct moučníky, pečivo a cukroví. Někdy se k pečení používá i datlový med – tím také můžeme zdobit palačinky a lívance. Datlový med můžeme i naředit vodou a nechat zkvasit na datlové víno. Anebo z něj přidáním alkoholu vyrobit datlový likér.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here