Léčba popálenin aneb Víte, jak popáleniny nejlépe léčit?

Popáleniny vznikají při vystavení se nadměrnému teplu, páře, horkým tekutinám, chemikáliím nebo slunci. Léčba popálenin závisí na závažnosti popálení.

Silné popáleniny mohou zničit všechny vrstvy pokožky a dokonce poškodit svaly a tuk. Těžké popáleniny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Přírodní terapie mohou pomoci při hojení ran a snižování bolesti.

Některé přírodní léky mohou také snížit riziko infekce a pomoci, aby se popáleniny uzdravily bez jizvy. Aby bylo možné léčit přirozeně, domácí léky na odstranění popálenin zahrnují topické použití olejů. Pokud lék užíváte vnitřně, uzdravení je pomalé.

Potraviny, které urychlují léčbu popálenin

 • Voda – Pijte spoustu vody nebo elektrolytických nápojů, jako je kokosová voda, která pomáhá doplňovat ztracené kapaliny.
 • Citrusové plody – vysoký obsah vitamínu C podporuje hojení.
 • Ryby – jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, které vedou ke snížení zánětu a pomáhají při obnově tkání.
 • Zinek – Chemické reakce nutné k podpoře hojení ran vyžadují zinek. Chcete-li zvýšit příjem jídla bohatého na zinek, přidejte do své stravy ústřice, hovězí maso, dýni a špenát.
 • Bílkoviny – Bílkoviny jsou nezbytné k obnovení tkáně. Zkuste sníst minimálně 150 g denně.

Potraviny, které zpomalují léčbu popálenin

 • Cukr – snižuje hojení tkání a podporuje záněty.
 • Trans a hydrogenované oleje – zpracované potraviny obsahují hydrogenované oleje, které podporují zánět a snižují schopnost vašeho těla léčit se.
 • Zpracované potraviny – mohou obsahovat chemikálie a barviva, které nepodporují hojení.
 • Nadbytek sodíku – potraviny s vysokým obsahem sodíku mohou zpomalit proces hojení.

Top 5 domácích prostředků na popáleniny

 1. Aloe vera (použijte 2 x denně) – hledejte gel, který je alespoň 99 % čistý, aby stimuloval hojení.
 2. Levandulový esenciální olej – levandulový olej byl používán pro léčbu popálenin celá staletí. Aplikujte několik kapek tohoto oleje na zraněnou oblast – asi třikrát denně.
 3. Vitamín E – je důležitým antioxidantem pro opravu tkání a hojení popálenin.
 4. Zinek (používejte 30 mg dvakrát denně).
 5. L-glutamin (užívejte 500-1000 mg denně) – je aminokyselina potřebná pro hojení tkání a prevenci infekcí souvisejících s popáleninami.

Esenciální oleje na popáleniny

Levandulový esenciální olej může pomoci při hojení popálenin a frankincense olej může snížit tvoření jizev. Tea tree oil (olej z čajovníku) také snižuje riziko infekcí a pro bolest spojenou s popáleninami použijte mátový olej.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here