Lanýže 3x jinak – jak nepřijít ani o špetku chuti a léčivých vlastností těchto jedinečných hub

lanyz jidlo
Zdroj foto: pixabay

Lanýž: Vůně a chuť lanýžů patří mezi natolik charakteristické vjemy, že pokud je jednou ochutnáme, už je nezapomeneme. Tyto houby se uplatňují zejména jako přísada do pokrmů, případně jako velmi aromatické koření. Ovšem mají i léčivé vlastnosti.

Na našem trhu se lze setkat se třemi základními typy „lanýžových výrobků.“ Nejčastěji je k dostání lanýžový olej, dále pak pasta a u specialistů leckdy i čerstvé lanýže. Poradíme vám, s čím vám mohou pomoci a jak s nimi zacházet, aby si zachovaly maximum cenných a prospěšných látek.

Čerstvé lanýže nabídnou zdravotních benefitů nejvíce

Obsahují řadu minerálů a provitamín D (ergosterol), ale i ceněnou vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky. Do jídel se přidávají pouze v minimálním množství – zpravidla se strouhají nebo krájí na velmi tenké plátky. Aby jejich chuťové vlastnosti co nejvíce vynikly, vkládají se do teplých jídel.

Při delší tepelné úpravě však dochází k degradaci řady prospěšných enzymů, které v našem těle působí antiviroticky, antioxidačně, protizánětlivě, imunostimulačně a hepatoprotektivně a nabídnou i anti-aging efekt. Proto vždy k jejich tepelnému zpracování přistupujte s respektem a snažte ho zkrátit na nezbytné minimum.

Nemáte s lanýži žádné zkušenosti? Pak máme pro vás jednoduchý recept na lanýžovou omeletu, se kterou určitě nešlápnete vedle.

Ingredience:

2 vejce

20 gramů lanýže

sůl a pepř

menší hrst strouhaného parmazánu

Lanýže loupejte a nastrouhejte je. Potom rozšlehejte vejce, ochuťte je solí a pepřem a přidejte nastrouhané houby. Dobře rozšlehanou směs nalijte do pánve a osmažte dozlatova po obou stranách. Hotovou lanýžovou omeletu posypte nastrouhaným parmezánem a ihned servírujte.

Jak uchovat lanýže? Správná péče prodlouží jejich trvanlivost

lanyz houba
Zdroj foto: pixabay

Pokud koupíte lanýže čerstvé, odolejte nutkání spotřebovat je ihned, aby se náhodou nezkazily. Velmi brzy byste jich totiž začali mít doslova plné zuby. Místo toho je pečlivě omyjte pod tekoucí vodou a následně co nejlépe vysušte. Uložte je do vakuové krabičky na vrstvu rýže nebo jiného materiálu, který dokáže rychle odvádět přebytečnou vlhkost, a uložte je v chladu. Odebírejte podle potřeby.

Nejcennější co do využití(a samozřejmě i co do ceny) je bílý lanýž (Tuber magnatum). Dále pak je na trhu často k dostání i lanýž černovýtrusý (Tuber melanosporum) a lanýž letní (Tuber aestivum), který se vzácně vyskytuje i u nás. Je však chráněný a ve volné přírodě ho rozhodně sbírat nelze. Je méně aromatický než oba předchozí druhy, čemuž odpovídá i jeho cena. Pokud ovšem s lanýži teprve začínáte, jde o skvělý úvod do problematiky těchto hub. Pro první kulinářské experimenty ho proto rozhodně doporučujeme.

Lanýžový olej nabídne zejména antioxidanty a aminokyseliny

Známe ho jako efektní surovinu vysoké gastronomie, ovšem nabídnout toho může mnohem víc. Někdy se díky svým účinkům používá i při ošetření pleti. Umí totiž vyhlazovat vrásky a navracet pokožce její pružnost. Kromě toho je také plný antioxidantů a prospěšných aminokyselin, jež naše tělo ke svému bezchybnému fungování nezbytně potřebuje.

Skvěle se hodí jako přísada do masitých jídel, k mořským plodům, jako chuťově sladěný souputník vajec (do másla pod míchaná vajíčka je přímo nepřekonatelný), do těstovin a samozřejmě také jako přísada do různých nádivek. Velmi často ho najdeme také v rizotu. Skvěle se také hodí k salátům, grilované zelenině nebo jako součást carpaccia.

Pokud nám jde o zdravotní účinky, používáme ho výhradně ve studené kuchyni, případně dbáme jen na opravdu krátkou tepelnou úpravu.

Lanýžová pasta se hodí prakticky jen do kuchyně

Pokud vám jde zejména o chuť a zdravotní účinky lanýžů bez výčitek odsunete stranou, pak by vás měla zaujmout lanýžová pasta. Díky poměrně složitému zpracování totiž použité houby o většinu svých prospěšných vlastností přijdou.

Lanýžová pasta se může stát skvělou přísadou do omelet, polévek, steaků nebo rizota. Hledáte zajímavou přísadu do toastů a sendvičů? Připravte si krém, v němž k lanýžové pastě přidáte například ančovičky, česnek nebo olivový olej.

Velmi často je k dostání také mořská sůl s přídavkem lanýžů. Ani od ní si však žádné velké účinky neslibujte. Pokrmy sice ochutí, ale to je také vše. I když jsou lanýže sušené šetrným způsobem, je jich v dochucovací porci tak málo, že o žádných zdravotních účincích na organismus zkrátka a dobře hovořit nelze. Lanýžová sůl se uplatní zejména na steaky nebo jako dochucovací přísada do teplých pokrmů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here