Kyprej vrbice zastavuje krvácení a pomáhá při průjmu

kyprej kvet

Kyprej je vysoká, trvalá bylina, která vyhledává vlhká stanoviště, nejčastěji břehy jezírek či mokřiny. Bylina napomáhá při krvácení, například z nosu nebo při silném menstruačním krvácení. Hodí se i do zahradních jezírek.

Kyprej vrbice (Lythrum salicalia) je vysoká, trvalá bylina řadící se do čeledi kyprejovitých. Roste téměř po celé Evropě, mimo střední a severní Skandinávii. Roste také v severní Africe, na Kavkaze, v severním Íránu a na Dálném východě. U nás ji můžeme najít takřka po celém území, od nížin po podhůří. Roste na březích v křovinách, mokřinách, vlhkých loukách, strouhách a vlhkých příkopech.

Dorůstá výšky 30 – 180 cm, lodyha je přímá, jednoduchá, čtyřhranná nebo může být na bázi větvená. Květenství je tvořeno klasy, které mohou mít barvu růžovou, purpurovou, karmínovou i červenou. Plodem je tobolka. Kvete v období červen – září.

Kyprej vrbice a její léčivé účinkykyprej

  • V minulosti se bylina hojně využívala k zástavě krvácení. Ať už krvácení mělo původ ve vnějším zranění, či krvácené z nosu nebo silné menstruační krvácení.
  • Tiší bolest a uklidňuje střevo.
  • V jiných zemích se popíjí čaj z kypreje na pomoc proti průjmům a chronickým zánětům sliznice žaludku a střev.
  • Obklady se využívají na špatně se hojící rány a ekzémy.
  • V Anglii lidé věřili, že tiší hádky a spory.

Naopak v Severní Americe se bylina netěší příliš velké oblibě, protože produkuje opravdu velké množství semen, díky kterým kyprej obsadil velké množství vlhkých území. Údajně zahání mouchy, komáry a jiný bodavý hmyz, když se dá do ohně.

Bývá využívána i do zahrad na břehy jezírek.

Sklízí se horní třetina kvetoucích výhonů a suší se. Čaj si uvaříme tak, že 1 lžička byliny se přelije 250 ml vroucí vody a nechá se 5 minut louhovat.

Pokud chceme přiložit obklad, namočíme látku do studeného čaje a přiložíme na postižené místo.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here