Kurkuma – nejefektivnější nutriční doplněk. Jaké má zdravotní přínosy?

Kurkuma je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Tvoří součást koření kari a má tedy své místo v tradiční především indické kuchyni.

Její součást kurkumín se používá jako přírodní barvivo do potravin. V této podobě se s ním můžete setkat jako s E100 a jedná se o takzvaně zdravé tedy přírodní „éčko“. E 100 se používá ve vanilkových pudincích, dezertech, jogurtech, sýrech, zmrzlinách, nealko nápojích a margarínech.

10 prokázaných zdravotních účinků kurkumy

Kurkuma je ovšem také využívána v tradiční indické medicíně ajurvédě. Už dříve jste se s ní mohli seznámit jako se silným přírodním antibiotikem, které v kombinaci s medem tvoří účinný lék proti viróze (viz zlatý med).

Dnes si o jejích zdravotních účincích povíme více.  Jedná se o nejefektivnější nutriční doplněk, protože přináší celou řadu výhod pro lidské tělo i mozek.

1. Obsahuje bioaktivní látky se silnými léčivými vlastnostmi

Kurkuma byla po tisíce let používaná jako koření a léčivá bylina. V poslední době věda zjišťuje, co Indové znali už dávno a totiž, že obsahuje sloučeniny s léčivými vlastnostmi. Tyto sloučeniny se jmenují kurkuminoidy, z nichž nejdůležitější je kurkumin.

Kurkumin má silné protizánětlivé účinky a je velmi silný antioxidant.

Aby ovšem byl účinek skutečně efektivní, bylo by nutné velmi vysoké množství kurkuminu, což by bylo velmi obtížné s pouhou pomocí kurkumy v potravinách, protože kurkumin je do krevního řečiště špatně absorvován.

Proto je vhodné podpořit kunzumaci o pepř, který dokáže zvyšovat absorpci kurkuminu až o 2000%. Kurkumin je také rozpustný v tucích, je proto vhodné používat kurkumu v tučnějších jídlech.

2. Kurkumin je přírodní sloučenina s protizánětlivým účinkem

Zánět v těle pomáhá tělu bojovat s cizími útočníky. Bez zánětu by patogeny mohly převzít vládu nad našim tělem a zabít nás.

I když je krátkodobý (akutní) zánět prospěšný, v případě dlouhodobého tedy chronického zánětu nastává velký problém.

Chronický zánět hraje významnou roli v téměř každém chronickém onemocnění. Srdeční choroby, rakovina, metabolický syndrom, Alzheimerova choroba a různé degenerativní nemoci.

Proto cokoli, co může přispět k boji proti chronickým zánětům má významný potenciální význam v prevenci a léčbě těchto nemocí.

Ukazuje se, že kurkumin má silně protizánětlivé účinky, takže odpovídají účinkům některých léků, ale bez vedlejších nežádoucích účinků těchto léků.

Kurkumin je bioaktivní látka, která bojuje proti zánětu na molekulární úrovni

3 Kurkuma výrazně zvyšuje antioxidační kapacitu těla

Oxidační poškození je považováno za jeden z mechanismů stárnutí a mnoha nemocí. Jedná se o volné radikály – vysoce reaktivní molekuly s nepárovými elektrony. Ty mají tendenci reagovat s důležitými organickými látkami jako jsou například mastné kyseliny, proteiny nebo DNA.

Hlavním přínosem antioxidantů je ten, že nás před volnými radikály chrání. Kurkumin je silný antioxidant, který může díky své chemické struktuře volné radikály neutralizovat. Krom toho zvyšuje aktivitu vlastních antioxidačních enzymů v těle, díky čemuž dává volným radikálům dva údery.

4. Kurkumin posiluje Brain neurotrofický faktor, který napomáhá zlepšení funkce mozku a snižuje riziko jeho onemocnění

Dlouho jsme věřili tomu, že neurony nejsou schopny se nadále množit. Nyní je však známo, že toto možné je. Neurony jsou schopné tvořit nová spojení, ale jen v určitých oblastech mozku, mohou se dokonce množit a může se tak zvyšovat jejich počet. Toto umožňuje jeden z hlavních faktorů tohoto procesu, kterým je Brain neurotrofický faktor (dále jen BDNF), což je typ růstového hormonu, který funguje v mozku.

Mnoho onemocnění mozku je spojeno se sníženou hladinou tohoto hormonu. Jedná se především o deprese a Alzheimerovu chorobu. Kurkumin může zvyšovat hladinu BDNF, čímž může zpomalit nebo dokonce zvrátit degenerativní onemocnění mozku a úbytky mozkových funkcí v důsledku vysokého věku. Je proto pravděpodobné, že by měl také napomáhat zlepšování paměti.

5. Kurkumin snižuje riziko vzniku srdečních chorob

Onemocnění srdce jsou největšími zabijáky ve světě. Ukazuje se, že srdeční ischemická choroba má neuvěřitelně složitý průběh, kterému přispívá mnoho skutečností.

Kurkumin napomáhá zlepšení funkce endotelu, což je obložení z krevních cév. Endoteliální dysfunkce je hlavní příčinou nemocí srdce a zahrnuje neschopnost endotelu regulovat krevní tlak, krevní srážlivost a různé další faktory. Několik studií naznačuje, že kurkumin vede ke zlepšení funkce endotelu. Účinek je podobný jako při cvičení nebo jako lék Atorvastatin.

Kurkumin snižuje zánět a oxidaci (viz výše), což je při léčbě srdečních onemocnění také důležité. Kurkumin snižuje také riziko výskytu srdečního infarktu.

6. Kurkuma zabraňuje vzniku rakoviny (a snad ji i léčí)

Rakovina je onemocnění, které se vyznačuje nekontrolovatelným růstem zhoubných buněk.

Existuje mnoho různých forem rakoviny, ale mají několik společných rysů.

Vědci studovali kurkumu jako prospěšnou bylinu při léčbě rakoviny. Kurkumin vede ke změnám na molekulární úrovni, které mohou napomáhat léčení rakoviny.

Studie ukázaly, že je možné snížit angiogenezi (růst nových krevních cév v tumorech), metastázy (šíření rakoviny) a také přispívá ke smrti rakovinových buněk.

Četné studie a pokusy prokázaly, že kurkumin může snížit růst rakovinových buněk a inhibují růst nádorů.

Je možné, že kurkumin se bude jednou běžně používat při léčbě rakoviny, jeho účinky v této oblasti se stále studují.

7. Kurkumin může být užitečný při prevenci a léčbě Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba je nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě a nejčastější příčinou demence a bohužel v současné době neexistuje léčba této zákeřné nemoci a proto je velmi důležité zaměřit se na prevenci.

Pozitivní je, že kurkumin dokáže procházet hematoencefalickou bariérou, což zlepšuje patologický proces Alzheimerovy choroby.

Zánět a oxidační poškození hrají významnou roli při Alzheimerově chorobě. Jak jsme zmínili výše, kurkumin má pozitivní účinky jak na zánět tak na oxidační poškození.

Klíčovým znakem Alzheimerovy choroby je nahromadění proteinových klubek nazývaných amyloidní plaky. Studie ukazují, že kurkumin může napomáhat při odstranění těchto destiček.

8. Pacienti s artritidou reagují dobře na kurkumin

Artritida představuje časté onemocnění v západních zemích. Existuje několik různých typů, ale většina zahrnuje nějaký druh zánětu kloubů.

Vzhledem k tomu, že kurkumin je silně protizánětlivý, nabízí se hypotéza, že by to mělo pomoci s artritidou a několik studií dokazuje, že je tomu skutečně tak.

Ve studii u pacientů s revmatoidní artritidou, kurkumin byl účinnější než u protizánětlivých léků.

9. Studie ukazují, že kurkumin vykazuje dobré účinky při léčbě deprese

V řízené studii bylo 60 pacientů rozděleno do tří skupin. První skupina požila Prozac (lék na depresi), další si vzala gram kurkuminu a třetí skupina požila Prozac i kurkumin.

Po šesti týdnech, skupina, která si vzala kurkumin měla srovnatelné účinky jako farmaka, nejlépe se dařilo těm, kteří si vzali Prozac i kurkumin. Podle této studie kurkumin může mít stejné účinky jako antidepresiva.

Deprese je také spojená se snížením úrovně mozku (neutrofní faktor). Kurkumin zvyšuje hladinu BNDF. Kurkumin může zvýšit mozkové neurotransmitery dopamin a serotonin.

10. Kurkumin napomáhá zpomalení stárnutí a v boji s chronickými chorobami souvisejícími s věkem

Pokud kurkumin může předcházet onemocněním srdce, rakoviny a Alzheimerovy choroby, pak zjevně podporuje dlouhověkost.

Vzhledem k tomu, že oxidace a záněty hrají roli při stárnutí, kurkumin představuje díky svým antioxidačním účinkům cestu k prevenci mnoha onemocnění spojených s věkem.

Nežádoucí účinky

Je třeba zmínit některé nežádoucí účinky kurkumy. U zdravého člověka nejsou známy žádné nežádoucí účinky, ale je vhodné vyhýbat se jeho konzumaci při jaterních a žlučníkových problémech, v těhotenství a dále při poruchách srážlivosti krve nebo při problémech s početím.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here