Kozlík lékařský – uklidňující bylinka pro všechny

kozlik
Zdroj foto: pixabay

Kozlík lékařský je vytrvalá bylina, která se vyskytuje zejména v nižších polohách po celé České republice. Je léčivou rostlinou a zajímavé je, že podobně jako šanta kočičí přitahuje kočky, které na něm rády leží. Na to si dávejte pozor, pokud máte kočku a chcete si kozlík pěstovat na své zahrádce.

Jak kozlík lékařský vypadá

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) patří do čeledi zimolezovitých. Dorůstá výšky od 60 cm až do 2 metrů výšky. Má přímou lodyhu, která je v květenství větvená. Květenstvím je hustý vidlan, který je složen z drobných květů. Květy jsou bílé nebo růžové. Plodem je nažka.

kozlik lekarsky
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Kde kozlík roste

Kromě České republiky roste kozlík lékařský prakticky v celé střední a jižní Evropě a území jeho rozšíření sahá až po Ural.

Jakou půdu potřebuje

Pokud chcete kozlík pěstovat jako léčivou bylinu na své zahrádce, potřebuje vlhkou půdu, která bude bohatá na živiny. Daří se mu spíše v nižších polohách, nejvyšší nadmořská výška, kde se mu bude dařit, je do 1000 m n. m.

Na co se kozlík používá

Kozlík je známý jako léčivá bylina již odpradávna, nejpozději ve středověku se začal používat zejména jeho oddenek. Z oddenku můžeme uvařit čaj nebo vyrobit tinkturu. Oddenek sbíráme nejlépe v květnu, a pokud jej chceme usušit, neměla by teplota sušení přesáhnout 30 °C.

Kozlíkový čaj i tinktura se používá při nespavosti, nervozitě, bolestech hlavy, neuralgii, proti žaludečním křečím, nadýmání i pocitům strachu.

Sušený kozlík (nať) můžete použít při výrobě hraček nebo polštářků pro kočky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here