Kozlík lékařský: Známá bylina, která se sbírá na podzim. Co a jak využít z této léčivky? S jakými problémy vám pomůže? Jakým charakteristickým rysem se vyznačuje tato vytrvalá bylina?
Léčivá vytrvalá rostlina
Trvalka, která má přímou rýhovanou a dutou lodyhu. Dorůstá až do výšky 1,5 metru. Květy jsou bledě růžové, červenavé či bílé barvy a objevují se ve druhém či třetím roce života rostliny. Typický je krátký a zejména silně aromatický oddenek s četnými kořeny. A právě kořen obsahuje zejména silici, dále alkaloidy, estery různých organických kyselin, jako například kyseliny valerové a valerinové. Právě kyselina valerinová uvolňuje vůni kozlíku, která je pro něj charakteristická.
Co sbírat a jak skladovat
Sbírá se kořen kozlíku následující rok od výsevu. Kořen se vykopává u dvouletých rostlin, a to na jaře nebo právě nyní na podzim, ideálně během října až listopadu. Po řádném umytí se kořeny rychle suší. Suší se maximálně při teplotě 40 °C. Silné kořeny je možné rozříznout, aby bylo urychleno sušení. Správně usušený kořen se vyznačuje žluto-šedou až světle hnědo-šedou barvou, a hlavně musí se praskotem lámat. Je nutné uchovávat v dobře uzavřené nádobě nebo papírových sáčcích. Stejně tak je možné kořen umlet v mlýnku na jemný prášek.
Pozitivní účinky kozlíku lékařského
Kozlík je doslova specialistou na uklidnění centrálního nervového systému. Jelikož má sedativní účinky, tak se užívá především při nespavosti, kdy slouží jako účinná, ale mnohem lepší alternativa prášku na spaní, dále se na něj můžete spolehnout v pomoci při nervozitě, depresích a úzkostných stavech, nervovém vyčerpání. Pomůže ale i při bolesti hlavy, mírní epileptické záchvaty, snižuje krevní tlak a má protikřečové účinky ve střevech.
Možnosti využití léčivky
Nejčastěji se užívá tinktura nebo odvar v rámci využití léčivého účinku. Nicméně kozlík lékařský můžete využít i v kuchyni. Je skvělou ingrediencí do polévek, jakožto k dušenému masu. Jen pozor na to, že tepelnou úpravou se snižuje obsah prospěšných látek obsažených v rostlině.
Zdroj: byliny.vitalion.cz, bylinkovyraj.net