Kostival je téměř zázračná bylinka, jak ostatně napovídají i jeho názvy z lidové mluvy. Říkalo se mu kostihoj, modřinovník, svalník nebo valikost. Všechny tyto lidové názvy poukazují na skutečnost, že kostival léčí zejména různé pohmožděniny a zlomeniny.
Jak kostival vypadá
Kostival je vytrvalá bylina, která dorůstá až 1 metr výšky. Má silný oddenek, který je nejdůležitější součástí bylinky, dále hranatou lodyhu, květy jsou bílé, růžové a fialové a svou barvu mění postupně.
Kde kostival roste
Protože kostival je vlhkomilný, roste ve stinných zákoutích, podél cest, na okrajích lesů, na podmáčených loukách i na březích potoků či rybníků.
Co se sbírá a proč
Z kostivalu se sbírá zejména oddenek/kořen a pak také list. Kořen obsahuje zejména alantoin, což je látka, která urychluje hojení tkání. Kromě toho kořen i listy obsahují vitamín B 12, alkaloidy, třísloviny, sliz, aminokyseliny, pryskyřice a silici. Kostival se používá hlavně zevně (tinktura a zábaly), ale čaj z kořene se dá použít i vnitřně, a to na uklidnění, zklidnění dolních dýchacích cest a usnadnění vykašlávání a pročištění močových cest.
Tinktura z kostivalu
Tuto tinkturu doporučujeme vyrobit pro všechny, kteří mají problémy s tvořením modřin, zvrtnutím kotníků a zlomeninami. Na tinkturu potřebujete čerstvý kořen kostivalu, který nastrouháte, aby se z něj lépe uvolňovaly léčivé látky. Dáte do sklenice a zalijete 40% alkoholem. Necháte louhovat cca 3 týdny. Poté scedíte do tmavých lahviček a uchováváte v chladu. Takovou lahvičku se vyplatí vozit s sebou na výlety, když se stane nějaká nehoda. Stačí pak pár kapek nakapat na postižené místo a zranění je vyléčeno.
Obklady z kostivalu
Další možností, jak léčit různé pohmožděniny, jsou obklady z čerstvých kořenů a listů kostivalu. Vezměte asi 25 g kořene a/nebo listů kostivalu, dejte do vody, přiveďte k varu a vařte 10 minut. Sceďte a nechte vychladnout. Do studeného odvaru namáčejte látku (plenu) a přikládejte na zraněné místo.