Kostival lékařský pomáhá při léčení zlomenin a pohmožděnin

kostival kvet
Zdroj foto: pixabay

Kostival je téměř zázračná bylinka, jak ostatně napovídají i jeho názvy z lidové mluvy. Říkalo se mu kostihoj, modřinovník, svalník nebo valikost. Všechny tyto lidové názvy poukazují na skutečnost, že kostival léčí zejména různé pohmožděniny a zlomeniny.

Jak kostival vypadá

Kostival je vytrvalá bylina, která dorůstá až 1 metr výšky. Má silný oddenek, který je nejdůležitější součástí bylinky, dále hranatou lodyhu, květy jsou bílé, růžové a fialové a svou barvu mění postupně.

Kde kostival roste

Protože kostival je vlhkomilný, roste ve stinných zákoutích, podél cest, na okrajích lesů, na podmáčených loukách i na březích potoků či rybníků.

Co se sbírá a proč

kostival
Zdroj foto: Agnieszka Kwiecień (Nova), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Z kostivalu se sbírá zejména oddenek/kořen a pak také list. Kořen obsahuje zejména alantoin, což je látka, která urychluje hojení tkání. Kromě toho kořen i listy obsahují vitamín B 12, alkaloidy, třísloviny, sliz, aminokyseliny, pryskyřice a silici. Kostival se používá hlavně zevně (tinktura a zábaly), ale čaj z kořene se dá použít i vnitřně, a to na uklidnění, zklidnění dolních dýchacích cest a usnadnění vykašlávání a pročištění močových cest.

Tinktura z kostivalu

Tuto tinkturu doporučujeme vyrobit pro všechny, kteří mají problémy s tvořením modřin, zvrtnutím kotníků a zlomeninami. Na tinkturu potřebujete čerstvý kořen kostivalu, který nastrouháte, aby se z něj lépe uvolňovaly léčivé látky. Dáte do sklenice a zalijete 40% alkoholem. Necháte louhovat cca 3 týdny. Poté scedíte do tmavých lahviček a uchováváte v chladu. Takovou lahvičku se vyplatí vozit s sebou na výlety, když se stane nějaká nehoda. Stačí pak pár kapek nakapat na postižené místo a zranění je vyléčeno.

Obklady z kostivalu

Další možností, jak léčit různé pohmožděniny, jsou obklady z čerstvých kořenů a listů kostivalu. Vezměte asi 25 g kořene a/nebo listů kostivalu, dejte do vody, přiveďte k varu a vařte 10 minut. Sceďte a nechte vychladnout. Do studeného odvaru namáčejte látku (plenu) a přikládejte na zraněné místo.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here