Kosmatice z hluchavek

hluchavka
Zdroj foto: pixabay

Kdy by neznal bílé kvítky hluchavek, které rozkvetou na jaře a pak kvetou prakticky po celé léto? A že jste zvyklí dělat si kosmatice jen z květů černého bezu? Tak to je čas na změnu.

Na co se používá hluchavka

Hluchavka je přírodní antidepresivum a má uklidňující účinky. Kromě toho pomáhá při kašli, zahlenění, má blahodárný vliv na naše sliznice, posiluje srdce a dělohu, čistí krev a lymfatické cesty. Ženám pomáhá harmonizovat menstruační cyklus. POZOR: Vnitřně ji však nepoužívejte déle než tři týdny – tělo si potřebuje odpočinout.

hluchavky
Zdroj foto: pixabay

Kde nasbíráme hluchavku (nejen) na kosmatici

Hluchavku nasbíráme podél cest, na okrajích lesů, někdy i na vlastní zahrádce. Snažíme se, aby místa, kde sbíráme, byla daleko od silnic, továren a velkých měst. Na kosmatici sbíráme celé vršky hluchavek.

Jak si kosmatici připravit

V podstatě je to stejné jako u květů černého bezu. Nasbíráme si dostatek hluchavkových vršků. Připravíme si těstíčko – smícháme 8 lžic mouky, 125 ml mléka a 2 vejce, přisolíme a můžeme hluchavky obalovat. Smažíme v rozpáleném oleji po obou stranách. Pro lehčí variantu můžeme obalené květy poklást na pečicí papír na plech, postříkat olejem a dát zapéct do trouby.

I tyto kosmatice můžete podávat nasladko i naslano, stejně jako kosmatice černého bezu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here