Kořeny štětky lesní se sbírají právě teď – na podzim

stetka lesni
Zdroj foto: M.Hubáčková

Štětka lesní je jedním z nejkrásnějších bodláků, které můžete na svých cestách přírodou spatřit. Je ale nejen hezký, je také léčivý. Dokonce se tinktura nebo odvar z kořenů používají jako podpůrná léčba boreliózy.

Jak bodlák vypadá

Štětka je vytrvalá bylina s pevnou lodyhou, která vyrůstá z dlouhého kořene. Přisedlé listy jsou po stranách ostnité. Oboupohlavné květy vyrůstají v eliptických strboulech. Kvete od července do září a je vhodnou rostlinou pro čmeláky, včely a motýly (nejlépe s delším sosákem). Plodem je podlouhlá čtyřhranná nažka.

Co se sbírá

stetka
Zdroj foto: M.Hubáčková

Ze štětky se sbírají hlavně kořeny, ale můžete sbírat i nať. Kořeny se sbírají brzy na jaře nebo na podzim. Na jaře má však štětka jen listy, které se mohou podobat i jiným bodlákům, a tak pokud si nejste jisti, že se opravdu jedná o štětku, počkejte na podzim. Další rok už budete znát přesné stanoviště.

Na co se používá

Odvar z kořene nebo tinktura je vhodná pro léčení revmatických bolestí, jako podpůrný lék při borelióze, při žaludečních vředech, dvanácterníkových vředech, je močopudná a tlumí žaludeční potíže. Čistí lymfatický systém, ledviny, zevně se používá na lupénku. Odvar se dá použít na vlasy, aby byly pevnější a lesklejší.

Jak si připravit tinkturu

Kořeny vykopejte na jaře nebo na podzim, umyjte je a nakrájejte na menší kousky, popř. nastrouhejte. Zalijte ve větší sklenici vodkou nebo jiným alkoholem s obsahem 40 % alkoholu. Nechte 3 až 4 týdny uležet a přeceďte do tmavých lahviček. Uchovávejte na suchém místě. Užívejte 1 čajovou lžičku až 3x denně po dobu 14 dní až 1 měsíce – podle potřeby. Dětem podávejte do horkého čaje, aby se alkohol odpařil.

Na co ještě štětku doma použít

Štětka je okrasným bodlákem, a tak si ji můžete nechat usušit a použít jako dekoraci do suchých vazeb, nebo i do vázy. Ale pozor: pichlavé rostliny jako právě bodláky a kaktusy nejsou vhodné jako výzdoba předsíně (odrazují prý návštěvy) ani jako dárky…

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here