Štětka planá

Štětka planá, latinsky Dipsacus fullonum, je rostlina dorůstající do výšky až 2 metrů a patřící do čeledi štětkovitých. Jedná se o dvouletou bylinu, jež má většinu svých částí ostnitou. Listy rostou v prvním roce, ve druhém roce již odumírají. Listy lodyhy mohou být až 30 cm dlouhé, přičemž bývají vroubkovité a ostnité.

štětka planá

Kde se tato bylina vyskytuje?

Štětka planá roste v zemích celé Evropy kromě severských států. Našli byste ji ale také na Kavkazu a v Íránu. V České republice se vyskytuje předně na teplejších místech do výšky 500 metrů nad mořem, nicméně ve vyšších polohách k nalezení již není. Velmi se jí daří u hrází a příkopů.

Léčivé účinky

  • pomocník při revmatu a různých kožních onemocněních
  • detoxikuje tělo
  • má protivirové účinky, aplikuje se na opary
  • posiluje obranyschopnost

Kde si ji můžete nasbírat?

Předně se sbírá kořen a nať – a to nejlépe během letních měsíců. Pokud se sbírá i kořen, je možné vyčkat až do podzimu. Odvar je nejčastější formou pro vnitřní aplikaci. Ze štětky se dá připravit i čaj, který je charakteristický svou nahořklou chutí. Jedna lžička přelitá horkou vodou dokáže povzbudit celý imunitní systém při pravidelnějším požívání.

Na opar i rakovinu

Štětka pro svůj vysoký obsah tříslovin, saponinů, minerálních látek a pryskyřice pomáhá při boji proti revmatu. Mimo to zevně léčí problémy s pokožkou, jako jsou ekzémy, popraskaná kůže, a to včetně rtů. Odvar podávaný formou obkladů je dobrým pomocníkem při rakovině kůže.

Tinktura proti borelióze

Po domácku vyrobená tinktura je vhodná při onemocnění boreliózou. Nicméně pro její výrobu je nutno vykopat kořeny během podzimu. Ty se po omytí nařežou na menší kousky a vloží se do sklenice, do které se následně nalije minimálně 60% alkohol. Takto uzavřená sklenice se nechá zhruba 4 týdny odstát. Obsah se po této době přelije a tinktura je připravena k používání.

Kontraindikace.

Neužívejte při přecitlivělost na rostlinu, během těhotenství a kojení.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty