Říká se, že jedna kopřiva nahradí až sedm doktorů… Pro někoho je kopřiva chutným a zdravým zpestřením běžného jídelníčku a její obliba na talíři se stále zvyšuje. Kopřiva je opravdový „životabudič“ s úžasnými detoxikačními účinky.
Kopřiva dvoudomá je ideálním prostředkem pro jarní očistnou kůru, čistí krev, zlepšuje funkci ledvin a stav pokožky. Skvělá je také proti vypadávání vlasů či při léčbě zánětů. Kopřiva totiž obsahuje vysoké množství vitaminů A, C, H a E a železa. Podívejme se, jak lze tuto léčivku v kuchyni využít.
Kopřivačka nakyselo
Budete potřebovat:
- 8 polévkových lžic drobně nasekaných mladých kopřiv
- ½ litru vody
- 1 litr podmáslí nebo kyselého mléka
- 3 polévkové lžíce hladké mouky
- ocet
- 2 celá vejce
- lžičku másla
- sůl
Nadrobno nasekané kopřivy zalijeme vroucí vodou, osolíme a povaříme asi 10 minut. Do velké nádoby si připravíme podmáslí nebo kyselé mléko, do něj rozšleháme mouku. Směs nalijeme do ještě teplého vývaru a společně povaříme ještě dalších 10 minut. Dochutíme octem, solí a cukrem, pokud je to potřeba. Nakonec do polévky rozšleháme vejce a necháme postupně „zdrcnout“. Troška másla přijde na talíř s polévkou pro její zjemnění.
Zelené rizoto
Budete potřebovat:
- 3 až 4 hrnky mladých listů čerstvé kopřivy
- 1 l zeleninového vývaru
- 2 polévkové lžíce másla
- 1 oloupanou cibuli
- 3 stroužky česneku
- hrnek rýže
- sůl a pepř
- 125 ml bílého vína
- 4 lžíce strouhaného sýra
Propláchněte kopřivové listy a povařte je v osolené vodě. Po vyjmutí nechejte okapat a rozmixujte na pyré. Současně začněte ohřívat zeleninový vývar. Na vedlejší plotýnce dozlatova osmahněte česnek a cibulku. Do této směsi přidávejte rýži a zalijte ji vínem, které necháte pomalu odpařit. Do směsi přidejte vývar a vařte. Když je rýže téměř hotová, vlijte i kopřivové pyré. Na závěr vše okořeňte.