Kopretina řimbaba je stará léčivka, na jejíž účinky se trochu pozapomnělo. Což je trochu škoda, protože je poměrně účinným bojovníkem při migrenosních bolestech. Jaké má další účinky a jak ji užívat?
Kopretina řimbaba – Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium, Pyrethrum parthenium) je statná, aromatická trvalka dosahující až 1m výšky. Je původní v jihovýchodní Evropě, Malé Asii a na Kavkaze. Dnes se pěstuje v celé Evropě, kde zplaňuje a také je zavlečena do Ameriky. Najdeme ji podél zdí, na hřbitovech, zahradách, návsích. Daří se jí na slunných místech.
Řimbaba je trvalka, lodyhu má vystoupavou až přímou. Lodyha je v horní polovině větvená, má hustá květenství malých, bílých úborů se žlutým terčem. V současnosti je vyšlechtěno velké množství odrůd, lišící se výškou, ale i s barevnými květy či plnokvěté formy. Nejlépe se jí daří na středně těžkých, výživných půdách s dostatkem humusu. Plní nejen okrasnou funkci, ale i léčivou.
Léčivé účinky
Mezi její největší přednosti patří tlumení bolesti. Je využívána při migrénách, menstruačních bolestech a bolestech hlavy. Dá se využít preventivně, tak i při akutních potížích.
- Uvolňuje křeče svalového i nervového původu.
- Snižuje horečku a zlepšuje látkovou výměnu.
- Využívá se při zánětu střeva a proti střevním parazitům. Stimuluje žaludek.
- Snižuje horečku a uvolňuje křeče.
- Napomáhá po porodu k vypuzení placenty, regeneraci a vyčištění dělohy.
- Působí proti revmatu.
- Napomáhá při zánětu ucha.
- Rozšiřuje cévy.
Pomoc při migréně
Při migréně se využívá tinktury z řimbaby. V případě akutně vzniklé migrény 10 kapek do trochy vody a potom každou další půl hodinu 10 kapek do ustoupení potíží nebo do dávky 50 kapek. Jako první pomoc při migréně a křečích lze užít i jednorázovou dávku 1 – 2 kávové lžičky. Řimbabu lze užívat i jako prevenci proti migréně, doporučuje se sníst jeden čerstvý list denně.
Čaj připravíme z 1 – 2 lžic sušených lístků řimbaby přelitých 250ml vroucí vody. Chuť je nahořklá, můžeme ji zmírnit přidáním medu.
Mast z řimbaby připravíme tak, že čerstvou kvetoucí nať pokrájíme a upěchujeme do ¾ hrnku. Potom si připravíme domácí vyškvařené sádlo (můžeme zakoupit v lékárně i lanolin) a vroucím sádlem zalijeme postupně bylinku v hrnku. Po vychladnutí sádla, dáme hrnek na 24 hodin do ledničky. Po uplynutí doby mast rozehřejeme a scedíme přes husté síto. Potom asi 1 hodinu za stálého míchání vaříme, aby se odpařila voda. Následně necháme vychladnout a dáme na 7 dní do ledničky. Po uplynutí týdne můžeme mast používat.
Není vhodná pro těhotné ženy, protože působí na dělohu a pro lidi užívající léky na ředění krve.