Kopretina řimbaba je účinným bojovníkem proti migréně

rimbaba kvet

Kopretina řimbaba je stará léčivka, na jejíž účinky se trochu pozapomnělo. Což je trochu škoda, protože je poměrně účinným bojovníkem při migrenosních bolestech. Jaké má další účinky a jak ji užívat?

Kopretina řimbaba – Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium, Pyrethrum parthenium) je statná, aromatická trvalka dosahující až 1m výšky. Je původní v jihovýchodní Evropě, Malé Asii a na Kavkaze. Dnes se pěstuje v celé Evropě, kde zplaňuje a také je zavlečena do Ameriky. Najdeme ji podél zdí, na hřbitovech, zahradách, návsích. Daří se jí na slunných místech.

Řimbaba je trvalka, lodyhu má vystoupavou až přímou. Lodyha je v horní polovině větvená, má hustá květenství malých, bílých úborů se žlutým terčem. V současnosti je vyšlechtěno velké množství odrůd, lišící se výškou, ale i s barevnými květy či plnokvěté formy. Nejlépe se jí daří na středně těžkých, výživných půdách s dostatkem humusu. Plní nejen okrasnou funkci, ale i léčivou.

rimbaba
 

Léčivé účinky

Mezi její největší přednosti patří tlumení bolesti. Je využívána při migrénách, menstruačních bolestech a bolestech hlavy. Dá se využít preventivně, tak i při akutních potížích.

  • Uvolňuje křeče svalového i nervového původu.
  • Snižuje horečku a zlepšuje látkovou výměnu.
  • Využívá se při zánětu střeva a proti střevním parazitům. Stimuluje žaludek.
  • Snižuje horečku a uvolňuje křeče.
  • Napomáhá po porodu k vypuzení placenty, regeneraci a vyčištění dělohy.
  • Působí proti revmatu.
  • Napomáhá při zánětu ucha.
  • Rozšiřuje cévy.

Pomoc při migréně

Při migréně se využívá tinktury z řimbaby. V případě akutně vzniklé migrény 10 kapek do trochy vody a potom každou další půl hodinu 10 kapek do ustoupení potíží nebo do dávky 50 kapek. Jako první pomoc při migréně a křečích lze užít i jednorázovou dávku 1 – 2 kávové lžičky. Řimbabu lze užívat i jako prevenci proti migréně, doporučuje se sníst jeden čerstvý list denně.

Čaj připravíme z 1 – 2 lžic sušených lístků řimbaby přelitých 250ml vroucí vody. Chuť je nahořklá, můžeme ji zmírnit přidáním medu.

Mast řimbaby připravíme tak, že čerstvou kvetoucí nať pokrájíme a upěchujeme do ¾ hrnku. Potom si připravíme domácí vyškvařené sádlo (můžeme zakoupit v lékárně i lanolin) a vroucím sádlem zalijeme postupně bylinku v hrnku. Po vychladnutí sádla, dáme hrnek na 24 hodin do ledničky. Po uplynutí doby mast rozehřejeme a scedíme přes husté síto. Potom asi 1 hodinu za stálého míchání vaříme, aby se odpařila voda. Následně necháme vychladnout a dáme na 7 dní do ledničky. Po uplynutí týdne můžeme mast používat.

Není vhodná pro těhotné ženy, protože působí na dělohu a pro lidi užívající léky na ředění krve.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here