Kopretina není jen krásná, ale i léčivá

kopretiny
Foto: Kaldari / Public domain

Kopretina: Na zahradě nebo na louce můžete nyní vídat mnoho kopretin. Můžete si jich pár natrhat, protože se vám budou hodit jejich léčebné účinky a léčivé síly. Nevěříte? Pojďte se začíst do našeho článku.

Kopretina v homeopatii a kosmetice

Ačkoliv je kopretina téměř zapomenuta v léčitelství, stále se používá v homeopatii. Zde se využívá především při nervozitě nebo při poruchách spánku. Dále ji můžeme najít v kosmetických přípravcích, neboť blahodárně působí na pleť.

kopretina
Zdroj foto: M. Hubáčková

Další léčivé účinky

Kopretina byla odedávna uznávána jako bylinka proti kašli. Můžete si z ní vyrobit sirup (podobně jako z mateřídoušky nebo jitrocele). V minulosti se z ní vyráběly i pastilky proti kataru průdušek. Kromě kašle má prokazatelné účinky i na trávení, plynatost, horečku, menstruaci (bolestivou, silnou), při nervozitě, bolestech hlavy a poruchách spánku. Může odstranit i noční pocení.

Trocha magie

Dodnes se otrhávají okvětní lístky kopretiny a povídá se říkanka „má mě rád, nemá mě rád“ – vzpomeňte jen na kultovní filmový muzikál „Ať žijí duchové“. Tam se dokonce Leontýnka stala opět živou bytostí, když jí chlapec podal kopretinu. V minulosti se používala při věšteckých rituálech. A byla i magickou bylinkou, která se používala jako ochrana proti blesku – rozmisťovala se po domech v místech, kde bylo největší riziko úderu bleskem.

Jiné názvy

Kopretinu můžete znát i pod jiným pojmenováním, například svatojánské kvítko, jánské kvítí, husička, čáp nebo slunéčko.

Květy do salátů

U nás rostou tři druhy (kopretina bílá, kopretina irkutská a kopretina panonská), všechny mají však podobné léčivé účinky. Květy si můžete natrhat a dát do salátů nebo jimi ozdobit sladké dezerty.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

1 komentář

  1. Dobrý deň,somrada že si môžem prečítat o bylinkách ktoré sa na čo používajú je to veľmi poucne,ďakujem?♥️

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here