Konzervace za studena se hodí i pro bylinky nebo česnek

ochucovadla
Zdroj foto: pixabay

Rádi byste si uchovali nádhernou vůni bylinek nebo pikantně štiplavou chuť česneku i na zimní měsíce? Vyzkoušejte konzervaci za pomoci soli nebo oleje. Vysvětlíme, jak celý postup funguje a co musíte udělat, abyste si domácí česnekovou pastu nebo bylinky v soli mohli připravit i vy.

Konzervace v soli je jednou z nejstarších metod vůbec. Hodí se na všechno – od zeleniny a bylinek až po maso. Olejová konzervace je o něco mladší, ale neméně účinná. A u obou se obejdete bez teplené úpravy, takže tím šetříte i svůj čas a energii.

Při nasolení záleží zejména na správné konzervaci

Možná už jste také zažili, že vám nasolené potraviny začaly i přes vaši péči jednoduše plesnivět. Chybu jste neudělali v postupu, ale v množství použité soli. Aby opravdu konzervovala, musí se její procentuální podíl pohybovat alespoň okolo 10 %. Ovšem vzhledem k tomu, že některé škodlivé mikroorganismy jsou schopny prosperovat i okolo 30% množství soli, je vhodné při domácí konzervaci zvolit ideální poměr mezi 20-30 %. Jinými slovy, na kilogram zelených natí nebo zeleniny použijte mezi 200-300 gramy soli.

Mělo by však jít jen o obyčejnou kamennou sůl. Pokud použijete mořskou, riskujete, že po nějakém čase celý pokrm zhořkne.

koreni
Zdroj foto: pixabay

Jak nasolit bylinky na zimu

Nezáleží na tom, zda jste si zamilovali šťavnatost petržele nebo třeba pikantní jednoduchost kopru. Všechny bylinky se nakládají úplně stejným způsobem. Nejdřív je omyjte a dobře osušte. Může vám v tom pomoci textilní utěrka, ale třeba i odstředivka. Následně je nasekejte na menší kousky.

Přesypte je do vhodné mísy a smíchejte se solí. Dobře vše spojte a napěchujte do menších skleniček. Ovšem tak, abyste každou ještě mohli zasypat tenkou vrstvou soli. Uzavřete.

Česnek v soli

A stejným způsobem můžete postupovat třeba i u oblíbeného česneku. Oloupejte ho. Posléze ho můžete prolisovat, utřít nebo jen nakrájet na tenké plátky. Dobře promíchejte se solí, jejíž množství jste spočítali podle gramáže česneku. Uložte do menších sklenic, zasypte několika milimetry soli a uložte do temna a chladu.

Jakmile jednou sklenici s nasolenými bylinkami otevřete, spotřebujte její obsah do 2-3 měsíců. Pro jistotu doporučujeme uložení v chladu – třeba v lednici ve dvířkách.

Náš tip: Některé staré recepty radí nechat nasolené potraviny několik hodin odstát. Během této doby pustí, šťávu, kterou je třeba slít a teprve poté se vše ukládá do skleniček. Prodlužuje to trvanlivost nasoleného pokrmu. Bez této procedury vše vydrží asi rok. Což je dostatečně dlouhá doba na to, abyste stihli spotřebovat uložené zásoby a v sezóně je doplnili novými. Po delší době stejně bylinky zvětrávají a začínají ztrácet svou přirozenou a jedinečnou chuť a vůni.

Česnek můžete rozmixovat i s olejem

Nechcete své pokrmy přehlcovat množství přebytečné soli? Vyzkoušejte konzervaci za pomoci oleje. Bylinky jednoduše pokrájejte a nasypte do vymytých sklenic. Následně je zalijte olejem a nechte 2-3 týdny dostát. Poté jsou připraveny k plnohodnotnému použití.

A jak na konzervaci česneku? Stroužky dobře oloupejte a nasypte do vyšší nádoby. Ideální je nádobka určená k mixéru, ve které můžete česnekovou pastu okamžitě nadále zpracovat. Česnek zalijte asi do jedné třetiny výšky olejem. Společně rozmixujte. Pastu pak přesuňte do malých skleniček a dobře zavíčkujte. Sterilace není třeba. Uložte v chladu a temnu.

Po otevření sklenice ji skladujte v lednici a spotřebujte do dvou měsíců po otevření. Poté by se už olejová pasta z česneku mohla zkazit.

Měli byste vědět: Naložený česnek přijde o část své štiplavosti, zachová si však svou jedinečnou chuť i množství cenných výživových látek.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here