Září má své kouzlo. Není vedro, ale příjemně. Ideální čas se vypravit na sběr bylin. Za pozornost rozhodně stojí komonice lékařská. Kde ji najdete, co sbírat a s čím vším pomůže?
Komonice lékařská (Melilotus officinalis)
Jedná se o dvouletou bylinu, která patří mezi významné léčivky. Dorůstá do výšky 1,5 metru. Je hojně rozšířená u nás, zejména krášlí louky, roste na různých náspech i podél cest. Ve vyšších polohách však výskyt této byliny slábne. Sbírá se kvetoucí nať od června do září. Sbírejte žlutou formu komonice. Setkat se totiž můžete i s bílou variantou, která má obdobné působení, ale ta se však moc nepoužívá k léčebným účelům.
Rostlina údajně má magický účinek na ochranu domova. Dříve se dávala kytka z komonice do stodoly. Usušenou nať v látkovém sáčku nebo volně položenou můžete využít coby skvělý prostředek proti molům nejen šatním, ale i potravinovým.
Blahodárné účinky komonice
Má protizánětlivý účinek, díky čemuž působí proti zánětům dýchacích cest, pomáhá k vykašlávání hlenů, působí proti zánětlivým procesům v žaludku a ve střevech. Protizánětlivého účinku je možné využít i v podobě masti na záněty pokožky, a to včetně bércových vředů. Rostlina díky obsahu prospěšných látek podporuje prokrvení, je tak vhodná na zvýšení prokrvení mozku, zlepšuje cévní oběh a pomáhá při bolesti hlavy. Mezi další její ocenitelné účinky patří i to, že zesvětluje pigmentové skvrny, působí proti křečovým žilám.
Nežádoucí účinky a délka užívání
Bylina má účinky silnějšího charakteru. Z tohoto důvodu se užívá jen doporučované dávkování. Rostlinou se lze totiž předávkovat. To se projevuje závratí, ospalostí, ale také pocitem dávení či bolestí hlavy. Komonici nepoužívejte, pokud máte špatnou srážlivost krve, v těhotenství a při kojení. Stejně tak se rostlina nedoporučuje v kombinaci s léky na ředění krve.
Obklad na křečové žíly a bércové vředy
Pokud vás trápí křečové žíly či bércové vředy, udělejte si z komonice obklad, tj. 2 polévkové lžíce kvetoucí nati zalijte ½ litrem horké vody, nechte 10 minut vařit, poté sceďte. Aby léčba měla požadovaný účinek, je třeba obklady přikládat 3x denně, vždy na 1 až 2 hodiny a potřetí na celou noc.
Zdroj: bylinkovyraj.net, i60.cz