Patří k běžným plevelům našich zahrad. Ovšem pokud jí dáte šanci, může vás kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) přesvědčit i o svých pozitivech. Nabídne totiž zajímavou chuť i četné léčivé účinky.
Její domovinou je oblast Středomoří, ovšem dnes ji najdeme prakticky po celém větě. V našich podmínkách jde o jednoletou až dvouletou rostlinu, rostoucí i tam, kde se jiné rostliny neuchytí. Jde například o rumiště, úhory nebo štěrkové půdy, ovšem velmi se jí líbí i v našich záhoncích.
Daří se jí všude, kam se dostane
Líbí se jí jak na slunci, tak i v polostínu a dokáže dorůst 30-50 centimetrů výšky. Poznáte ji podle přízemní listové růžice, která dává život větvené lodyze, řídce porostlé drobnými kopinatými lístky. Nejvíce však na sebe upozorní svými květy. Ty mají špinavě bílou barvu a tvoří na konci každé lodyhy malý hrozen. A narazit na ně můžete opravdu skoro po celý rok. Ty první se totiž mohou objevovat už v únoru a v dobrých podmínkách vykvétají kokošky i v listopadu
Měli byste vědět: Panují-li opravdu teplé zimy, může kvést kokoška celý rok. Ve Středomoří a podobných oblastech je to u ní dokonce běžné.
Na jaře je však výskyt květů u nás spíše ojedinělý, takže ji musíte hledat spíše podle přízemních listových růžic. Lístky jsou drobné, ovšem obvykle rostou na jednom místě ve větším množství, takže se při sběru zase tolik nezapotíte.
V léčitelství se sbírá kvetoucí nať, na jaře však využijete i tu obyčejnou
Chceme-li kokošku pastuší tobolku využívat kvůli jejímu léčebnému potenciálu, pak vždy sbíráme nať s květem. Obsahuje totiž celou řadu cenných látek, zejména vitaminy A, B, C, E a K, saponiny, dusík, draslík, vápník, cholin, třísloviny nebo betain. Lístky chutnají trochu štiplavě, ovšem u těch opravdu mladých je tento efekt minimální.
U starší kvetoucí natě je chuť výraznější, takže lze kokošku doporučit jako náhradu ostřejších ingrediencí třeba do salátů nebo pomazánek. Snese i krátkou tepelnou úpravu. Jemná mladá nať to má přesně naopak – nejlépe si ji vychutnáte v pomazánce nebo jako přízdobu ke slaným jídlům. Ovšem do salátů ji samozřejmě můžete přidat také
Semínka nahradí hořčici – pozor však na předávkování
Plodem kokošky jsou šešulky. Mají charakteristický srdcovitý tvar a lze je sbírat v době plné zralosti. Při kuchyňském zpracování nahradí bez potíží hořčičná semena, ovšem měli byste je užívat s mírou. Dlouhodobá konzumace vám může zadělat na trávicí obtíže. Ve větším množství se totiž tato bylinka stává jedovatou. Rovněž ji nelze doporučit těhotným a kojícím ženám, stejně jako malým dětem.
Na co se kokoška pastuší tobolka hodí
Pokud se rozhodnete její nať nasušit, získáte skvělého pomocníka proti vysokému krevnímu tlaku a kornatění cév. Zastavuje vnitřní i vnější krvácení, pozitivně ovlivňuje metabolismus a prospívá i našim játrům, ledvinám a slezině. Kromě toho také dokáže zastavovat vnitřní i vnější krvácení.
Blahodárné účinky má kokoška jak při použití za syrova, tak i ve formě čaje ze sušené nati. Zevně se uplatní při péči o špatně se hojící rány, ale pomůže i při léčbě hemoroidů, pohmožděnin nebo velkých modřin a otoků.
Jednoduché recepty z kokoškové natě
Nezáleží na tom, zda si opatříte sušenou nať z lékárny nebo se ji rozhodnete nasušit sami (v takovém případě doporučujeme sušení ve stínu). Některé recepty lze navíc připravit i ze zcela čerstvých surovin.
Kokoškový čaj pro regeneraci metabolismu po zimě
Použijte jednu lžičku sušené natě a přelijte ji 250 ml horké vody. Nechte pod pokličkou 10 minut louhovat, poté sceďte a co nejteplejší vypijte. Doporučená dávka je maximálně dva šálky denně po dobu tří týdnů.
Obklad připravený z čerstvé natě kokošky
Pomůže vám proti pohmožděninám i při léčbě modřin a otoků. Natrhejte dvě hrsti čerstvé rostliny a ty spařte. Dělá se to velmi jednoduše. Vezměte cedník nebo větší síto a umístěte ho na hrnec, do kterého jste předtím nalili vodu. Poté přiveďte vodu k varu a pod pokličkou spařujte kokošku asi 10 minut. Poté ještě horkou nať zabalte do ručníku nebo silnější utěrky a přiložte na postižené místo
Obklady lze opakovat podle potřeby několikrát denně. Jejich použití není tak striktně omezeno délkou užívání jako vnitřní aplikace přípravků z kokošky pastuší tobolky.
Náš tip: pokud na přípravu obkladu z nějakého důvodu spěcháte, pak nať v sítku nebo v cedníku přelijte vroucí vodou. Proces spaření tak urychlíte asi o polovinu. Zejména při krvácivých stavech se tato rada může opravdu hodit.