
Zánět žaludku, odborně gastritida, je velmi častý problém postihující moderní populaci. Žaludeční sliznice, která za normálních okolností chrání žaludek před jeho vlastními trávicími šťávami, se při zánětu oslabuje, podráždí a začne bolet. Typickými projevy jsou pálení žáhy, tlak v nadbřišku, nevolnost, nadýmání, říhání, bolest po jídle nebo nalačno. V některých případech může dojít i k vředům či krvácení.
Příčinou bývá především nezdravý životní styl – nepravidelná strava, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, stres, užívání léků jako jsou nesteroidní antirevmatika (NSAID) a v neposlední řadě infekce bakterií Helicobacter pylori. Vedle klasické léčby hraje zásadní roli i přírodní léčba – a právě léčivé bylinky mohou přinést výraznou úlevu a přirozené zklidnění podrážděného žaludku.
V tomto článku si představíme nejúčinnější bylinky na záněty žaludku, které pomáhají regenerovat sliznici, tlumit zánět, ulevovat od bolesti a harmonizovat trávení.
Příznaky zánětu žaludku: Když trávení bolí
Gastritida se může projevit náhle (akutní forma), nebo probíhá dlouhodobě a skrytě (chronická forma). Mezi hlavní příznaky patří:
- Bolest v nadbřišku (často pálivá nebo tupá)
- Nechutenství a nevolnost, zejména po jídle
- Zvracení nebo pocit na zvracení
- Pocit plnosti i po malém množství jídla
- Nadýmání, říhání a pálení žáhy
- V těžších případech krev ve stolici nebo zvratcích
Je velmi důležité řešit zánět včas, protože neléčená gastritida může vést k vážnějším stavům – vředům, krvácení nebo dokonce ke zvýšenému riziku rakoviny žaludku.

Nejúčinnější bylinky na záněty žaludku
- Sléz lesní (Malva sylvestris)
Jedna z nejdůležitějších bylin při zánětech žaludeční sliznice. Obsahuje slizové látky, které vytvářejí ochranný film na sliznici, snižují podráždění a podporují hojení. Nejlépe funguje jako studený macerát, aby se zachovaly léčivé slizy. - Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Působí protizánětlivě, protikřečově a hojivě. Zklidňuje podrážděný žaludek, uvolňuje napětí a zmírňuje bolest i nevolnost. Lze jej užívat i dlouhodobě, ideálně jako čaj po jídle. - Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
Má silné ochranné a regenerační účinky na žaludeční sliznici. Pomáhá při žaludečních vředech, chronické gastritidě i překyselení. Obsahuje glycyrrhizin, který zvyšuje tvorbu hlenu, ale pozor – při dlouhodobém užívání může zvyšovat krevní tlak, proto je vhodná jen krátkodobě. - Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)
Výborná bylina při chronických zánětech žaludku. Má stahující účinek, snižuje sekreci trávicích šťáv, zmírňuje zánět a podporuje regeneraci. Je vhodný i pro děti a starší osoby. - Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Působí silně protizánětlivě a hojivě, podporuje prokrvení a obnovu sliznic. Je ideální při chronických zánětech trávicího traktu, zejména pokud je přítomno i vnitřní podráždění či slabší krvácení. - Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Působí jemně, ale účinně. Pomáhá zejména tam, kde je zánět žaludku spojen se stresem, úzkostí a napětím. Uvolňuje hladké svalstvo, snižuje kyselost žaludečních šťáv a podporuje chuť k jídlu. - Přeslička rolní (Equisetum arvense)
Díky obsahu křemíku a flavonoidů působí hojivě na poškozenou sliznici, podporuje regeneraci a tlumí drobná krvácení. Je vhodná jako podpůrná bylina při vředech a zánětech. - Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Má protizánětlivé a regenerační účinky, zlepšuje náladu a působí na nervový systém, což je užitečné při psychosomatických příčinách gastritidy. Pozor na interakce s některými léky (např. antidepresiva).
Jak bylinky užívat při zánětu žaludku
Způsob užívání záleží na konkrétní bylině. Obecně platí, že čaje a maceráty jsou nejšetrnější formou. Hořké a stahující byliny (řepík, třezalka, lékořice) se doporučuje užívat krátkodobě, ochranné slizové byliny (sléz, heřmánek, meduňka) lze užívat i dlouhodobě.
Doporučuje se:
- Pít 1–2 šálky denně, nejlépe před jídlem nebo po jídle
- Vyhnout se velmi horkým nápojům, které mohou dále dráždit sliznici
- U silnějších odvarů nebo směsí je vhodná konzultace s odborníkem, zejména u těhotných a chronicky nemocných
Ukázková bylinná směs na gastritidu
- Sléz lesní 30 %
- Heřmánek 25 %
- Meduňka 15 %
- Řepík 15 %
- Měsíček 15 %
Směs přelijte vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat, poté sceďte a popíjejte 2–3× denně po menších doušcích.
Co ještě pomáhá při zánětu žaludku
- Šetřící strava – bez koření, alkoholu, kávy, smažených a těžkých jídel
- Malé porce vícekrát denně
- Dostatek odpočinku a zvládání stresu – psychika hraje velkou roli
- Vyhnout se léčivům dráždícím žaludek (NSAID, některá antibiotika)
- Probiotika a fermentované potraviny – k obnově střevní mikroflóry
Kdy vyhledat lékaře
Pokud se potíže zhoršují, objeví se zvracení krve, černá stolice, silná bolest nebo nechuť k jídlu, je nutné vyhledat lékaře. Bylinky na záněty žaludku jsou skvělou pomocí, ale v některých případech nestačí samy o sobě.
Zánět žaludku je častý, ale velmi dobře ovlivnitelný problém. Díky léčivým bylinkám můžeme zmírnit zánět, chránit sliznici a obnovit zdravou funkci trávení. Jejich účinek je jemný, ale hluboký – působí nejen fyzicky, ale často i psychicky, což je u gastritidy zásadní.
S pomocí přírody lze obnovit rovnováhu v žaludku, vrátit radost z jídla a podpořit celkovou vitalitu těla. Stačí naslouchat tělu a zvolit správné rostliny ve správný čas.