Znáte kapucínský balzám? Slavné bylinné kapky si můžete vyrobit i doma

etericke oleje
Zdroj foto: pixabay

Kapucínské kapky: Klášterní lékárny vždy platily za středověké centrum léčitelské vzdělanosti. Ovšem i když některé bylinné recepty se opravdu datují do této doby, jiné jsou mnohem mladší. A to i navzdory tomu, že máme dojem, jakoby tu s námi byly „odjakživa.“ A to je právě případ i slavných kapucínských kapek alias kapucínského balzámu.

Nejprve se podívejme trochu hlouběji do jejich historie. Ačkoli recept na toto slavné kapání balzámu pochází od nás, tedy z České republiky, již více než 100 let ho pečlivě střeží a připravují kapucíni v polském Krakově. Přesně složení vám samozřejmě neprozradí, i tak si však lze mnohé z letitých zkušeností dovodit.

Dříve šlo o všelék, dnes je jeho užití o něco specifičtější

Naštěstí už dávno neplatí, že si pro balzám musíte přijít osobně do jejich krakovské výroby. Tenhle skvělý produkt lze zakoupit také v jejich online obchodě, a samozřejmě také v mnoha dobře zásobených bylinných obchodech.

Dříve se kapucínský balzám používal doslova jako všelék, určený pro všechna onemocnění těla i duše. Bolí vás hlava nebo zlobí záda? Dejte si na to kapucína. Díky tomu se hojně užíval  interně i externě. Dnes však již víme, že takto univerzální rozhodně není. To však neznamená, že bychom ho nemohli užívat tam, kde skutečně působí.

Co vlastně kapucínský balzám obsahuje? Recepturu lze pouze napodobit

Pokud byste si ho chtěli připravit doma, budete k tomu potřebovat zejména kvalitní alkohol – alespoň 60%, jinak nebude mít výroba balzámu smysl. Přesné složení balzámu ani poměry jednotlivých surovin nejsou známy – mniši si je střeží jako svoje tajemství. Přesto však základní složky známe – a to včetně jejich účinků. A co mezi ně patří?

  • koncentrovaná šťáva z pravé aloe (Aloe vera)
  • oddenek rebarbory
  • kůra z řešetláku počistivého (Rhamnus cathartica)
  • propolis (včelí tmel)
  • med
  • kořen anděliky lékařské (Archangelica officinalis, syn. Angelica archangelica), můžete ji znát také jako děhel lékařský
  • balsamické pryskyřice

A jaké účinky jednotlivé složky mají? Pojďme se na ně podívat podrobněji. Koncentrovaná šťáva z pravé aloe působí především laxativně, tudíž se používá především při zácpě. Další látky z aloe pak také posilují imunitu a pomáhají jí v boji proti všem infekcím. Jedním dechem pak nabídnou také antibakteriální a antivirové vlastnosti. A užíváte-li kapucínské kapky kvůli zhoršenému trávení, pak byste měli vědět, že aloe brání překrvení břišních orgánů a celkově stimuluje trávení.

Oddenek z rebarbory a kůra řešetláku vnáší do přípravku rovněž projímavý účinek. Oblíbený propolis vám nabídne opravdu silný antibiotický, antifungální a antivirový účinek. I on tak skvěle podpoří  léčbu všech druhů infekcí. Med má samozřejmě skvělý výživný a posilující účinek. A co kořen anděliky? Obsažený aromatický éterický olej přechází do kapek a potěší nás mnoha léčivými vlastnostmi. V první řadě stimuluje trávení a nesmíme zapomínat ani na jeho antibakteriální, antivirové a antifungální vlastnosti. A konečně zřídka používané balsamické pryskyřice nabídnou antiseptický účinek a příznivý vliv na správné fungování našich střev.

Dobré rady pro správné použití bylinek

Oddenek z rebarbory a kořen z anděliky sbíráme vždy na podzim. Tehdy v sobě totiž obsahují nejvíce účinných látek. Rozhodně se nesnažte použít jinou část rostliny, byť může být dostupnější. Nemáte-li dostatek domácích zdrojů, pak jednoduše vsaďte na bylinky z obchodů a pro příští sezónu se zásobte lépe. Med a propolis je vhodný od místního včelaře. Obsahuje totiž pyl z rostlin, které se vykytují ve vašem bezprostředním okolí. Riziko alergických reakcí se tak minimalizuje. Kůru z řešetláku pak sbírejte nejlépe na jaře – nebo opět vsaďte na sušenou z obchodu. V případě použití sušených ingrediencí však louhování přípravku prodlužte  o dva týdny.

Jak si kapucínský balzám připravit doma?

Vezměte výše uvedené ingredience (nebo alespoň ty, které se vám podaří sehnat) a naložte je do minimálně 60 % alkoholu. Byliny používejte raději čerstvé než sušené – a to včetně kůry z řešetláku. Poměr ingrediencí odhadněte podle toho, na jaké obtíže by měly být vaše domácí kapucínské kapky zaměřeny. Vše zalijte alkoholem tak, aby byly všechny ingredience řádně ponořené a dobře uzavřete.

Nechte stát v temnu a chladu 4-6 týdnů a pravidelně protřepávejte (alespoň ob den). Po této době přeceďte a kapky uložte do lahvičky. A jak je užívat?

Hodí se jen pro dospělé

Kvůli obsahu alkoholu se rozhodně nehodí k podávání dětem do 15 let (do 18 let jen pod dohledem a s doporučením lékaře). Užívejte ho  případě, že preferujete jeden z těchto „účinkových proudů.“

  • Pozitivní účinek na náš trávicí systém (ve hře je zejména podpora trávení a snazší vyprázdění).
  • Dezinfekční účinek – kapky lze použít jako vnitřní dezinfekci i pro léčbu nejrůznějších virových a bakteriálních onemocnění.

Balzám se vnitřně užívá především v případě zácpy a  plynatosti, ale také při některých zažívacích potížích. Uplatní se u žaludečních a střevních křečí, ale také při nechutenství, doporučuje se také jako podpůrná léčba při onemocnění jater a jako pomocník při řešení parazitárních infekcí a onemocněních. Uplatní se rovněž v případech, kdy je třeba posílit imunitu (ne nadarmo se říká, že 70 % našeho imunitního systému sídlí ve střevech), a pomůže i při  bolestech v krku a  u jakýchkoliv infekcí horních i dolních dýchacích cest.

A jak dávkovat? Doporučené množství je 40-50 kapek třikrát denně. Užívá se asi půl hodiny před jídlem a ničím se neředí. Pokud vám bude dělat problém jejich spolknutí, nakapejte je na cukr.  Léčba by měla trvat tři týdny, poté je vhodné udělat dvoutýdenní přestávku.

A jak na užití zevní? Balzám natírejte na různé kožní léze. Sem patří zejména obtížně léčitelné mykózy, vyrážky, bradavice a nejrůznější  pupínky. V mírně naředěné formě ho lze použít také k dezinfekci drobných ran. A trpíte-li často migrénami, může vám pomoci masáž spánků právě s prostřednictvím několika kapek kapucínského balzámu.

Kontraindikace použití kapucínského balzámu

Vzhledem k obsahu alkoholu není jeho použití vhodné u dětí a těhotných a kojících žen. Vyhněte se mu také ve chvíli, kdy trpíte alergií na med nebo propolis (nebo na jakoukoli bylinku z produktu). A jeho užívání není doporučeno ani v případě, že trpíte  žaludečními vředy nebo akutním zánětem v zažívacím systému.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here