Kadidlovník nepatří jen do kostela, dokáže ulevit od bolesti a působí protizánětlivě

kadidlovník pilovitý
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Kadidlovník se využívá už přes 5 tisíc let jako vykuřovadlo, pod slovem kadidlo se všem asi vybaví atmosféra kostelů a jeho specifická vůně. Kadidlo je také známo z Bible jako dar Tří králů. Kdysi patřilo k velkým vzácnostem. Má však i léčivé účinky.

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata) je strom patřící do čeledi březulovitých. Dosahuje výšky přibližně 2 m, ale některé kusy mohou dorůst i 8 m. Jeho původ je v jižní Arábii,  v oblasti Rudého moře a v přilehlých částech Afriky. Listy mají krátký řapík a jsou soustředěny na vrcholech větví. Vrchní strana listu je tmavší než spodní. Drobné kvítky vyrůstají na krátkých stopkách a mají bílou barvu nebo lehce nažloutlý odstín. Plodem je přibližně 1 cm velká tobolka.

kadidlovník

Léčivá i vonná tekutina

Na kadidlovníku je zajímavé, že se z něj nevyužívá list, květ a ni kůra, ale tekutina, která z něj vytéká po naříznutí kůry. Tato tekutina je klejopryskyřice, která se získává ze stromů starých 8 – 10let. Po naříznutí kůry začne vytékat tekutina, která na vzduchu tvrdne a tmavne. To můžeme vidět i u stromů rostoucí u nás, například u jehličnanů z kůry vytéká tekutina, která se lidové nazývá „smůla“.

Pohled do historie

Pryskyřice z kadidlovníku je zmíněna už v Bibli, kdy ho Tři králové nesli darem Ježíškovi. V antice bylo kadidlo velkou vzácností, vyvažovalo se zlatem. Už antičtí lékaři popisovali jeho účinky jako hřejivé, stahující, umrtvující.

Ve staré Egyptě jej využívali na rány a vyrážky. Též se používalo k balzamování mumií.

Jako vykuřovadlo se využívá už více než 5000 let, v kostelech nebo při různých náboženských obřadech.

Jaké má účinky

  • kadidle jsou obsaženy boswellové kyseliny, které mají protizánětlivý účinek. Tiší bolest a mírní zánět například u nemocí jako osteoartróza nebo revmatoidní artritida. Tiší bolesti kloubů, zmenšuje otoky a zmírňuje jejich ztuhlost. Boswellová kyselina v našem těle funguje jako nesteroidní antirevmatikum.
  • Uplatňuje se při léčbě zánětlivých onemocnění střev jako Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Redukuje zánět ve střevě a tím zlepšuje vstřebávání živin.
  • Je využíván při léčbě kožních onemocnění. Staví krvácení.
  • antibakteriální účinky.
  • Pozitivně ovlivňuje léčbu léčbu astmatu.
  • analgetické účinky.
  • Kyselina boswellová zlepšuje elasticitu pokožky a zpomaluje projevy stárnutí.
  • Připisují se mu i protinádorové účinky.
  • Uklidňuje nervy, pomáhá při stavech úzkosti a

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here