Kadidlovník se využívá už přes 5 tisíc let jako vykuřovadlo, pod slovem kadidlo se všem asi vybaví atmosféra kostelů a jeho specifická vůně. Kadidlo je také známo z Bible jako dar Tří králů. Kdysi patřilo k velkým vzácnostem. Má však i léčivé účinky.
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata) je strom patřící do čeledi březulovitých. Dosahuje výšky přibližně 2 m, ale některé kusy mohou dorůst i 8 m. Jeho původ je v jižní Arábii, v oblasti Rudého moře a v přilehlých částech Afriky. Listy mají krátký řapík a jsou soustředěny na vrcholech větví. Vrchní strana listu je tmavší než spodní. Drobné kvítky vyrůstají na krátkých stopkách a mají bílou barvu nebo lehce nažloutlý odstín. Plodem je přibližně 1 cm velká tobolka.
Léčivá i vonná tekutina
Na kadidlovníku je zajímavé, že se z něj nevyužívá list, květ a ni kůra, ale tekutina, která z něj vytéká po naříznutí kůry. Tato tekutina je klejopryskyřice, která se získává ze stromů starých 8 – 10let. Po naříznutí kůry začne vytékat tekutina, která na vzduchu tvrdne a tmavne. To můžeme vidět i u stromů rostoucí u nás, například u jehličnanů z kůry vytéká tekutina, která se lidové nazývá „smůla“.
Pohled do historie
Pryskyřice z kadidlovníku je zmíněna už v Bibli, kdy ho Tři králové nesli darem Ježíškovi. V antice bylo kadidlo velkou vzácností, vyvažovalo se zlatem. Už antičtí lékaři popisovali jeho účinky jako hřejivé, stahující, umrtvující.
Ve staré Egyptě jej využívali na rány a vyrážky. Též se používalo k balzamování mumií.
Jako vykuřovadlo se využívá už více než 5000 let, v kostelech nebo při různých náboženských obřadech.
Jaké má účinky
- V kadidle jsou obsaženy boswellové kyseliny, které mají protizánětlivý účinek. Tiší bolest a mírní zánět například u nemocí jako osteoartróza nebo revmatoidní artritida. Tiší bolesti kloubů, zmenšuje otoky a zmírňuje jejich ztuhlost. Boswellová kyselina v našem těle funguje jako nesteroidní antirevmatikum.
- Uplatňuje se při léčbě zánětlivých onemocnění střev jako Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Redukuje zánět ve střevě a tím zlepšuje vstřebávání živin.
- Je využíván při léčbě kožních onemocnění. Staví krvácení.
- Má antibakteriální účinky.
- Pozitivně ovlivňuje léčbu léčbu astmatu.
- Má analgetické účinky.
- Kyselina boswellová zlepšuje elasticitu pokožky a zpomaluje projevy stárnutí.
- Připisují se mu i protinádorové účinky.
- Uklidňuje nervy, pomáhá při stavech úzkosti a