Není jmelí jako jmelí

jmeli
Zdroj foto: pixabay

Jistě už jste slyšeli o tom, že jmelí patří mezi léčivky, na které je ale potřeba dávat pozor hned ze dvou důvodů: jedním je ten, že jmelí je chráněné, a druhým je ten, že jeho použití by měl vždy zvážit a schválit lékař.

Kolik je druhů jmelí

Na celém světě je asi 100 druhů, ale v našich končinách najdeme jen tři z nich. Patří mezi ně jmelí bílé pravé, jmelí bílé borovicové a jmelí bílé jedlové. A jak je od sebe poznáte?

Jmelí bílé pravé

Roste jen a pouze na listnatých stromech. Pokud rozmáčknete jeho plod mezi palcem a ukazováčkem a lepkavá hmota, která se nachází uvnitř, se vám bude mezi palcem a ukazováčkem roztahovat, máte jistotu, že se jedná právě o tento druh.

Jmelí bílé borovicové

Roste na borovici, nebo ještě nanejvýš na smrku, lze jej snadno vypeckovat, jeho semeno je zelenkavé. Má taky nápadně úzké listy.

jmeli monster
Zdroj foto: pixabay

Jmelí bílé jedlové

Roste na jedli, a protože jedlí je u nás málo, je i tohoto druhu jmelí u nás málo. Je také dobře vypeckovatelné, má zelené semeno, lepkavá hmota se nelepí tak dlouho jako u pravého jmelí. Toto jmelí má však nápadně velké listy.

Jmelí jako léčivka

Všechny druhy jsou léčivé. Pomáhá při vysokém krevním tlaku, při ateroskleróze, zlepšuje zrak, povzbuzuje stárnoucí srdce, pomáhá při nepravidelné menstruaci, je dobrou alternativou při rakovině žaludku.

Jedovatost

Ve velkém množství je jedovaté – otravu poznáte podle bolestí břicha, zvracení, krvavého průjmu. Ve vzácných případech a při velmi velkém předávkování může otrava skončit i smrtí.

Magické jmelí

Jmelí bylo odjakživa magickou rostlinou, což je doloženo již od keltských druidů. Dodnes používáme ho na Vánoce, abychom si přivolali lepší nový rok. I když velmi hezky vypadá  zlaté, stříbrné, fialové a jinak barevné, nejlepším pomocníkem do našeho domova bude čerstvé zelené jmelí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here