Jidášovo ucho – jedlá i léčivá houba

jidasovo ucho

Jidášovo ucho je častá ingredience v asijských pokrmech. Kromě toho, že ji často využívají v kuchyni, na ni nedají dopustit i jako na léčivku. Neroste však jen v Asii, ale najdeme ji hojně i u nás, nejčastěji na porušeném nebo mrtvém dřevě různých listnáčů, zejména bezu černého.

Jidášovo ucho (Auricularia auricula jidae) je houba rozšířená v celém mírném pásu severní polokoule. U nás v přírodě se nachází poměrně hojně, nejčastěji roste na mrtvém či porušeném dřevě různých listnáčů, zejména na černém bezu, což dokládá i její dříve užívané jméno boltcovitka bezová. Vyskytuje se po celý rok, ale ideální čas na sběr je vlhký podzim a mírná zima.

Její jméno opravdu vystihuje její tvar, velmi se podobá uchu. Plodnice mají 3 – 12 cm v průměru, jejich konzistence je nápadně chrupavčitá a na dotek pružná. Někdy jsou až průsvitné, na omak rosolovité a gumové, připomínající lidskou kůži. Za vlhka je plodnice zbarvena červenohnědě až skořicově, za suchého počasí houba svou pružnost ztrácí a její barva se mění šedou až šedočernou. Ve vlhku se její konzistence i barva obnoví.

Dle pověsti byla houba poprvé objevena na stromě, kde se po zradě Ježíše oběsil Jidáš.

jidasovo ucho houba

Léčivé účinky Jidášova ucha

V tradiční čínské medicíně se předepisovala na léčbu hemeroidů, děložní krvácení, zvlhčení sliznic a jako žaludeční tonikum. Také při bolestech břicha a žaludku, pomáhá čistit krev a snižuje krevní tlak. Doplňuje energii čchi, zastavuje krvácení, zvlhčuje suchost plic a střev, uvolňuje šlachy.

V lidovém léčitelství se užívala při zánětech, očních chorobách, bolestech břicha a žloutence. Snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru. Léčí hemeroidy a pomáhá při psychickém i fyzickém vyčerpání.

Díky obsahu prospěšných látek zlepšuje stav vlasů, nehtů a pleti. Používá se jako stimulant imunity. antikoagulační účinky.

Ve specializovaných obchodem už se dá běžně sehnat sušené Jidášovo ucho. Denní dávka je 5 – 10 g sušené houby.

Jidášovo ucho v kuchyni

asijských pokrmech je nepostradatelnou ingrediencí. Nepřidává se ale jen k tepelně upravenému masu či zelenině, ale také do tradičních čínských salátů. Může se také přidávat do klasických polévek, rizota či salátů.

Jidášovo ucho zpracujeme tak, že ho řádně očistíme, 10 – 20 minut povaříme ve vodě, nakrájíme na malé kousky a přidáme do jídla.

Sušené namočíme na 1 – 2 hodiny do vody a potom 20 minut povaříme.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here