Jetel luční – král dezinfekčních bylinek

jetel lucni

Jetel luční, nenápadná a hojně rozšířená rostlinka v sobě skrývá velké množství léčivých látek. Oceníte ho při nachlazeních, potížích s trávením, při problémech s pletí a pomůže i ženám během přechodu.

Pomůže při střevních problémech

V současnosti je jetel používán především pro své silně dezinfekční účinky. Pomůže při průjmech, zvracení, střevních kolikách nebo dokonce při mírnějších otravách jídlem. Nemá žádné vedlejší účinky, konzumovat ho lze i ve větším množství. Obvykle se užívá jako součást čajových směsí, ale skvěle chutná i samotný. Čaj připravíte tak, že 2 lžíce sušených jetelových květů zalijete ½ litrem vody a necháte 5 minut louhovat. Díky zklidňujícím účinkům se čaj používá také pro snazší usínání a klidný spánek.

Je vhodný pro detoxifikaci organismu

Blahodárnou vlastností jetele jsou též jeho detoxikační, tedy pročišťující účinky. Díky tomu se pak tělo snáze popere s původci infekcí a různými toxiny. Zvolit můžete opět čaj z květů jetele nebo též jetelový sirup.

Budete potřebovat:

  • 250 gramů čerstvých jetelových květů, které neoplachujte, aby na nich zůstal pyl
  • 3 skleničky vroucí vody
  • bio citron
  • 400 gramů cukru

Kvítky dejte do hrnce a zalijte skleničkami vroucí vody. Přidejte na kostičky nakrájený bio citron a nechte přes noc louhovat. Směs nakonec přeceďte, přidejte cukr a svařte.

Pomocník žen v přechodu

Jetel patří k takzvaným „ženským bylinám“ pro své estrogenní vlastnosti. Ženám s postupujícím věkem ženské pohlavní hormony (estrogeny) ubývají, což vyvolává různé problémy, jako například pocení, vyčerpání, osteoporóza, tvorba vrásek.

Čaj z jetele doplní alespoň částečně ztracené estrogeny, ale pomáhá i při nepravidelném menstruačním cyklu. Kromě čaje můžete z jetele připravit i odvar k potírání pokožky nebo jako přísadu do koupele.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here