Jetel není jen krmná rostlina, má i své léčivé účinky

jetel lucni
Zdroj foto: pixabay

Na mnoha loukách i v zahradách již kvete jetel luční. Chcete se blíže seznámit s jeho léčivými účinky? A víte, že nejvíce prospívá ženám?

Léčivé účinky

Má především dezinfekční účinky, a to jak vnitřně, tak vnějšně. Má také antibiotické a antiseptické účinky. Pomáhá při kašli, rýmě, nachlazení, chřipce i bronchitidě. Celkově posiluje organismus a harmonizuje tělesné funkce, zejména pomáhá při všech ženských obtížích, protože obsahuje fytohormony (menstruace, migréna, problémy s otěhotněním, klimakterium). Pomáhá při onemocněních jater. Podporuje krvetvorbu. Může pomoci s problémy s trávením, dále pomáhá při žaludečních vředech, upravuje zácpu i průjem a pomáhá při plynatosti.

Jetel se dá použít i při lehčí cukrovce – obsahuje totiž lehce stravitelnou glukózu. Zajímavé je, že jetel pomáhá i proti křečím a působí lehce sedativně.

Může sloužit také jako prevence osteoporózy.

jetel
Zdroj foto: M. Hubackova

Zevní použití

Jetel pomáhá zevně (ve formě zábalů) na kožní vyrážky, rány, spáleniny. Můžete jej s úspěchem použít při bolavých kloubech.

Jak si připravit chutně jetel

Používejte květy, které jsou čerstvé, právě vykvetlé. Sbírejte je dopoledne za slunného počasí. Můžete je jíst syrové – například jako ozdobu na chleba. Ale také je dobré květy rozmixovat s trochou vody nebo mléka na nápoj, který můžete pít na osvěžení.

Kde ho sbírat

Jetel sbírejte na své vlastní zahradě nebo na louce, která je vzdálená od silnic nebo průmyslových zón. Nedoporučuje se sbírat jej na polích, kde se pěstuje, protože tam by mohl být ošetřen průmyslovými hnojivy a tím by ztratil své pozitivní účinky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here