Jasmínový čaj – chutný, voňavý a léčivý

 

Jasminum
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jasmínový čaj má velice dlouhou tradici v Číně, zde byl dokonce kdysi určen jen pro královskou rodinu. Jeho chuť a vůně je nasládlá a specifická. Nejedná se však o čistý sušený jasmín, vyrábí se provoněním čajových lístků jasmínovými květy.

Jasmín je popínavý a sladce vonící keř. Dorůstá výšky 2 – 4 m, na keři vyrůstají v chomáčích bílé až narůžovělé, velmi vonné květy. Jeden keř je schopný provonět celý pokoj.  Jeho země původu je Malá Asie, Himaláje, Čína. Čaj byl prvotně určen pouze pro královskou rodinu, první zmínky jsou dokonce z období dynastie Ming.

Jak se jasmínový čaj vyrábí

Na první pohled by se mohlo zdát, že čaj je vyroben z jasmínových květů. Není tomu úplně tak. Jasmínový čaj se vyrábí provoněním čajových lístků aromatickými květy jasmínu. Mezi velmi oblíbené patří zelený jasmínový čaj.

caj

  • Lístky čaje se sbírají na jaře, nejlepší jsou z pupenů a vrchních čajových lístků, sbíraných ručně. Čajové lístky se musí uskladnit do začátku léta, kdy je jasmín v plném květu.
  • Kvítky se sklízí ještě uzavřené, uskladní se a počká se na večer, kdy se začnou otevírat a intenzivně vonět.
  • Čajové lístky se rozprostřou a na ně jsou pokladeny rozkvetlé jasmínové květy, které se nechají přes noc a další den vymění za čerstvé. Tento proces trvá několik dní. Pracnější variantou je proces, kdy jsou čajové lístky uskladněny ve tkaných schránkách a pod nimi je zásobník, kam se sypou jasmínové květy. Ty jsou velmi často měněny, takto čaj získá jasmínové aroma. Nutno podotknout, že tato varianta se odrazí i na ceně.
  • Jasmínové kvítky v čaji nezůstávají, vybírají se.

Zelený čaj sám o sobě má mnoho zdravotních pozitiv. Přidáním jasmínu získává další benefity. Například má uvolňující účinky, podobně jako levandule, mírní stres. Je pomocníkem při hubnutí. Má antioxidační účinek.

Je doporučován diabetikům a lidem trpící vysokou hladinou cholesterolu.

Povzbuzuje trávicí systém, zmírňuje trávicí potíže a dokáže zklidnit podrážděný žaludek.

antibakteriální a čistící vlastnosti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here