Proč pít zrovna japonské čaje

zeleny caj
Zdroj foto: envato

Japonské čaje: Můžete namítnout, že Japonsko není kolébkou pěstování čaje, protože ten sem byl dovezen z Číny někdy v 8. století, přesto je dnes tato země neodmyslitelně spjata především s pěstováním a pitím zeleného čaje. A byly to právě Japonci, kdo udělali z pití čaje obřad.

Podle čeho se rozlišují japonské čaje

Japonské čaje rozlišujeme především podle způsobu zpracování. Nejznámějšími japonskými čaji podle způsobu zpracování jsou: sencha, bancha, hojicha, kukicha, gyokuro, genmaicha a matcha.

Čaj Sencha

Sencha je úplně nejznámějším čajem v Japonsku. Oxidace lístků čaje je zastavena napařením a listy jsou svinuté do tenkých jehliček. Čaj má silné aroma a výraznou chuť, která může chutnat po řasách, ovoci nebo koření. Jako jiné zelené čaje se nesmí zalévat horkou vodou o teplotě 100 °C, nejlepší je teplota 60–80 °C. Sencha má díky svému zpracování dostatek antioxidantů, vitamínů i minerálů, navíc udrží vaši mysl i tělo v rovnováze. Pomáhá také redukovat tělesnou hmotnost.

Čaj Bancha

Dalším ze zelených japonských čajů je bancha. Je to čaj, který poznáte podle robustnějších listů, které se obvykle sbírají až po sběru listů na čaj sencha. Samotný čaj má žlutozelenou barvu, jemnou trávovou příchuť a na závěr ucítíte sladký nádech. Čaj zalévejte vodou o teplotě 80 °C, zalití je možné opakovat.

Čaj Hojicha

Pražený čaj hojicha se vyrábí z čajů sencha nebo bancha. Způsob zpracování a pražení odpovídá způsobu zpracování a pražení kávy. Ovšem na rozdíl od tohoto nápoje obsahuje jen minimum kofeinu, takže jej můžete pít i večer před spaním, protože místo povzbuzení spouští spíše uklidňující procesy. Chuť by se dala nejspíše přirovnat ke karamelu.

matcha caj
Zdroj foto: envato

Čaj Kukicha

Kukicha je dalším typickým japonským čajem. Jeho největší zvláštností je to, že celý čaj sestává ze stonků a větviček, zatímco vůbec neobsahuje lístky. Jeho chuť je svěží, mírně trpká, na konci pocítíte nasládlost. Při pití možná identifikujete chuť a vůni oříšků či květin. Kukichu zalévejte vodou o teplotě 80 °C. Čaj má mnohé pozitivní účinky, jako je omezení předčasného stárnutí buněk díky antioxidantům, zvýšená obranyschopnost organismu díky vitamínu C a prevence proti osteoporóze díky vápníku.

Čaj Gyokuro

Tento čaj je určen pro největší milovníky čaje, v Japonsku je tradičně podáván návštěvám. Pěstuje se na zastíněných plantážích, aby listy vyprodukovaly co nejvíce chlorofylu a na druhou stranu co nejméně tříslovin. Čajové lístky se sbírají ručně, a to pouze jednou do roka, kdy je na sběr nejvhodnější doba. Čaj je opravdu velmi drahý. Doporučuje se skladovat v temnu a suchu. Zalévejte vodou o teplotě kolem 60 °C. Protože čaj obsahuje poměrně vysoký podíl kofeinu, který se ale – na rozdíl od kávy – uvolňuje postupně, hodí se především pro povzbuzení organismu.

Čaj Genmaicha

Po všech stránkách zajímavý čaj je tzv. genmaicha. Je to zelený čaj smíchaný s praženou hnědou rýží. Uvádí se, že dříve se jednalo o nápoj pro chudé vrstvy, protože ty rýží doplňovaly čaj, který byl jinak velmi drahý. Dnes však tento čaj pijí všechny vrstvy obyvatelstva a je pro ně zajímavý svým popcornovým efektem – rýže při zalití vodou praská podobně jako popcorn. Čaj zalévejte vodou o teplotě 80 °C a očekávejte žlutou barvu, jemnou chuť s příchutí oříšků a pražené rýže.

Čaj Matcha

Zelený čaj matcha je jediným z čajů, kde vůbec nenajdeme lístky, natož větvičky nebo stonky. Pěstuje se na zastíněných plantážích a pak se lístky ve tmě drtí na prášek. Díky pěstování i zpracování obsahují listy více chlorofylu a zachovávají si i množství účinných látek. Čaj matcha se zalévá vodou o teplotě 70 °C, a aby se prášek dobře rozmíchal, šlehá se speciální metličkou, kterou si spolu s čajem můžete dokoupit. Chuť je sladká a jemná, barva smaragdově zelená. Velkou výhodou tohoto čaje je to, že se dá použít i do mléka, smoothies, zákusků a dortů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

1 komentář

  1. Děkuji za vaše dobré recepty.Jistě jsou všem velmi dobré a užitečné,jako mně. S pozdravem A.SedlákAntonín

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here