Jalovec obecný pomůže bolavým kloubům a páteři

jalovec
Zdroj foto: pixabay

Plody jalovce a jejich léčivé účinky jsou známy lékařům a léčitelům už velice dlouhou dobu. Využíval je už samotný Hippokrates k léčení. Je to jehličnatý keř nebo malý stromek, jehož jehličí je silně aromatické. Jalovec má široké spektrum užití.

Jalovec obecný (Juniperus communis) se řadí do čeledi cypřišovitých. Je to vzpřímeně rostoucí keř či malý strom s jedním či více kmeny. Dorůstá výšky 5 – 15 m, koruna bývá kuželovitá, ale často jek vidění i nepravidelně rozložitá. Jehlice jsou dlouhé a zašpičatělé. Plodem jsou fialové bobule. Najdeme ho na pastvinách, světlinách, písčinách, vřesovištích a svazích hor. Dříve se u nás vyskytoval hojně, nyní je na ústupu.

Léčivé bobule

Plody jalovce se sbírají na podzim, dozrávají 2 – 3 roky. Sbíráme jen modročerné, pěkně vybarvené plody. Doma je ihned rozložíme do tenké vrstvy a necháme usušit. Bobule se dají koupit i zakoupit.

jalovec plody
Zdroj foto: pixabay

Účinky jalovce na naše zdraví

 • Bobule mají silně dezinfekční účinky, čehož využívali lidé už ve středověku při epidemiích.
 • Užívají se při bolestech kloubů a páteře. Zlepšují látkovou výměnu v kloubech.
 • Ulevuje namoženým svalům, například masáží jalovcovým olejem.
 • Využívá se při plynatosti a zlepšuje trávení.
 • Účinkuje při močových chorobách, často bývá součástí některých močopudných čajů.
 • V lidovém léčitelství se hojně využíval při otocích, na odvodnění organismu.
 • Používal se na různé kožní choroby.
 • Užívá se jako kloktadlo pro dezinfekci dutiny ústní, bývá součástí některých čajových směsí na choroby dýchacích cest.
 • Pročišťuje
 • Skvěle se dá využít i v kuchyni.
 • léčivý strom

Jalovcový čaj

1 čajovou lžičku sušených jalovcových bobulí přelijeme 200ml vroucí vody a necháme 15 – 20 minut louhovat.

Jalovcová masážní tinktura

Přichystáme si 1 lžíci drcených bobulí a 300ml 60 % lihu nebo ovocné pálenky. Bobule uzavřeme do láhve s alkoholem a necháme 14 dní louhovat, protřepáváme denně. Po uplynutí doby slijeme, mažeme na bolavé klouby a svaly.

Při vyšších dávkách a pravidelné konzumaci může dráždit ledviny, žaludek a střeva. Jalovec není vhodné užívat při onemocnění ledvin, v těhotenství a období kojení.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here