Jak ušetřit při nákupu bylinných produktů? Nenechte se nalákat na neexistující benefity

zelenina
Zdroj foto: envato

Zdravá výživa, přírodní lékárna, produkty pro zdraví… To všechno jsou v poslední době opravdu velmi skloňované pojmy. A zákazníci na ně slyší. A to tak silně, že se obchodníci v tomto směru neváhají uchylovat k mnohdy pokoutním praktikám.

Určitě znáte slova jako farmářský, selský a podobně. Evokují v nás velké zelené louky, spokojené kravičky, jablíčka bez pesticidů apod. Ve skutečnosti však nemají v zákoně žádnou oporu. Farmářský jogurt tak může být i ten, který vznikl za zdmi velkého mlékárenského koncernu – z mléka, pocházejícího z celé EU.

Když chcete nakupovat produkty „bez éček“

Ale to není zdaleka všechno. Zdánlivě výhodných benefitů je v této oblasti k vidění bohužel mnohem více. Uvedeme příklad. Pokud mezi sebou porovnáte dva bylinkové sirupy proti kašli, přičemž jeden bude lákat na přízvisko „bez umělých éček a konzervantů“ a druhý ne – který si vyberete?

Právě ten, který vás o svém „100 % přírodním složení“ ujistí výše zmíněným tvrzením? Bohužel, dost možná platíte jen za vzdušné zámky. U mnoha produktů je totiž zakázáno „éčka“ a jim podobné přidávat ze zákona.

U potravin se pak můžeme setkat s tvrzením typu „mléko bez éček,“ „kuře bez hormonů“ apod. Výhoda to ovšem není. Do mléka se nesmí nic přimíchávat už řadu let a hormony v mase jsou zakázány už úplně. Za značnou velikost kuřat opravdu nemohou, na vině je spíše vysoce kalorická strava a omezený prostor ve velkodrůbežárnách. Ale to už odbíháme.

Když „bez éček“ je vlastně „s éčky“

Bylo by to vlastně úsměvné, kdyby to v konečném důsledku nebylo tak vážné. Věděli jste, že systém éček byl původně vytvořen proto, aby spotřebitelům usnadnil orientaci ve složení produktů? Jednoduchá označení měla nahradit mnohdy složité chemické vzorce a výrazy. Protože však byla éčka téměř démonizována, mnoho výrobců se k původnímu označování „éček“ znovu vrací.

Na obalu už tak nenajdete E 100 nýbrž kurkumin (případně Cl přírodní žluť či turmenic). A známé E 120 alias košenila? To se může proměnit třeba v kyselinu karmínovou. A ta už zní mnohem neškodněji, že ano? Takže ať už se v taxonomii éček vyznáte sebelépe, při studování obalů potravin vám to stejně nepomůže. Smutné, ale je to tak. Takže i když na obalu žádné „E“ nevidíte, vůbec to neznamená, že tam není.

etiketa
Zdroj foto: envato

„Bez E“ a „bez přidaných E“ – kdy doopravdy platí?

Zatím jsme se do problematiky éček v potravinách spíše zamotávali, takže to pojďme dát zase do pořádku. Od dubna letošního roku se totiž v ČR mírně změnila legislativa a milovníci obdobných „jásavých“ tvrzení dostlali tak trochu přes prsty.

Nově tedy výše uvedené výrazy na obalech značně prořídnou. Nesmí se totiž používat v případech, kdy:

  • Se přídatná látka ve výrobku nachází díky přenosu z použitých potravin (a nezáleží na tom, zda ve výrobku technologickou funkci plní nebo ne).
  • Výrobek obsahuje extrakty, jež se běžně ke konzumaci nepoužívají, ovšem dokáží plnit funkci konzervantů.
  • Ve složení produktu najdeme látky, jež slouží jako konzervační látky pouze „sekundárně.“ A totéž platí i pro další technologické funkce.
  • „Éčka“ vznikají v produktu přirozeně díky použitému procesu výroby.

Zdá se tedy, že alespoň v tomto případě si můžeme oddechnout. I tak se však vyplatí dávat pozor. Pokud například ve výrobku najdete špenátový extrakt, zpozorněte. Používá se jako náhrada E 250 alias dusitanu sodného. A o jeho neškodnosti se aktuálně vedou spory. Několik špenátových listů v salátu totiž opravdu není totéž jako vysoce koncentrované účinné látky ze stovek rostlin.

Náš tip: Skrytá „éčka“ v potravinách nejsou jediným problémem, který by nás měl trápit. Pozor bychom si měli dát i na skrytou sůl v potravinách. Zvláště díky nejrůznějším polotovarům můžeme snadno překročit povolenou denní dávku, což může v dlouhodobém horizontu způsobit řadu nepříjemných zdravotních obtíží. A kde všude ji najdeme? Inspirovat vás může video Vím, co jím: Analýza Skrytá sůl v potravinách.

Zdroj: youtube.com

Přírodní doplněk stravy bez vedlejších účinků…

Připadá vám tohle tvrzení povědomé? I tady jde o vějičku. Ďábel se ukrývá v detailu, jak by řekl Ludwig Mies van der Rohe. Přírodní doplňky stravy totiž na náš organismus žádné vedlejší účinky mít nemohou. Ze zákona. Tak jednoduché to je.

A co z toho všeho tedy vyplývá? Prodejci, kteří se vám snaží vnutit výše uvedené výrazy to s vámi nejspíš nemyslí tak úplně dobře. Snaží se získat nezasloužené výhody a vytáhnout tak z vaší peněženky o něco víc. Za zdraví si totiž člověk rád připlatí. Nebo ne? Když ovšem jejich triky znáte, můžete při nákupu bylinných produktů (od kosmetiky až po čajové směsi) značně ušetřit. Nebudete totiž platit za benefity, které neexistují.

strava
Zdroj foto: envato

Mnoho zdravých potravin si zvládnete připravit doma sami

Jde  další stupeň úspory. Chcete vědět, co najdete ve svém mandlové mléce? Připravte si ho sami. Příklad s rostlinnými mléky jsme vybrali záměrně. Jde o totiž velmi přeceňované zboží. Stačí se podívat, kolik mandlí (nebo jiných ořechů) produkt z regálu obsahuje. Dvě mandle v půllitrové krabici? Realita levnějších výrobků. Zbytek doplňují zahušťovadla, látky vylepšující chuť apod. Nebudeme jmenovat konkrétně, ale stačí se podívat na obal.

Voda a mléko – nic víc není třeba. Koneckonců, můžete se o tom přesvědčit. Rostlinné mléko si totiž snadno vyrobíte doma. Stačí vzít hrst libovolných ořechů a tu přes noc namočit do půl litru vody. Ráno propláchnete čistou vodou a spolu s ní rozmixujete a podle chuti přepasírujete. Na rozmixování ořechů budete potřebovat alespoň 500 W mixér s džbánem (viz test stolních mixérů). A to je všechno.

Překvapí vás, jak jemná a chutná výsledná tekutina je. Navíc vám zbude i široce využitelná ořechová drť, kterou můžete přidat třeba do drobenky, vmíchat do jogurtu, zapéct s těstovinami… A to všechno za mnohem nižší cenu, než za jakou obdobný produkt pořídíte v obchodě.

Ne vždy je samozřejmě takový postup možný. Čekankovou vlákninu si doma nejspíš vyrobíte jen těžko a obdobně složitá bývá i výroba domácí kosmetiky (pokud se tedy celým procesem nechcete zabývat na profesionální úrovni).

Ovšem když už víte, čím se při nákupu řídit, bude vaše úspora skutečná a nikoli imaginární (jako u množství benefitů v našem článku). Obchody se zdravou výživou vám své kvality prozradí na první pohled, stejně jako konkrétní výrobky pro vaši krásu nebo třeba výživové doplňky do posilovny.

Nebudete tak platit za něco, co neexistuje. Ať už se rozhodnete pro koupi základních surovin nebo raději vsadíte na již hotové produkty, můžete si být jistí, že odteď budou vašemu zdraví opravdu jen a jen prospívat. Bez výjimek a kompromisů.

——————Komerční článek——————

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here