Jak poznat heřmánek pravý od planého

hermanek
Zdroj foto: Bff, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Heřmánek: Také se někdy vydáte do přírody na bylinky a pak si nejste jisti, jestli jste danou bylinku správně poznali? Někdy to nevadí, protože i jiné odrůdy bylinek mají stejné účinky (třeba máta), ale jindy byste narazili, protože jen heřmánek pravý je uklidňující bylinkou, zatímco jeho podobné kultivary žádné léčivé vlastnosti nemají.

Heřmánek pravý vs. heřmánkovec nevonný

Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla) a heřmánkovec nevonný (správné jméno heřmánku planého) (Tripleurospermum inodorum, syn. Matricaria perforata) jsou dvě podobné rostliny z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) a mohou být zpočátku obtížné odlišit. Nicméně existují některé charakteristiky, které vám pomohou je rozeznat:

hermanek kvet
Zdroj foto: FloraTrek 2008, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
  • Květy: Heřmánek pravý má květy, které jsou menší a mají bílé okvětní lístky s výrazným žlutým středem. Naopak heřmánkovec má větší květy s bílými okvětními lístky, které mají nevýrazný nebo slabě žlutý střed.
  • Květní úbory: Heřmánek pravý má květní úbory, které mají kupkovitý až polokulovitý tvar. Mají vystouplý střed s konvexními okrajovými lístky. Květní úbory heřmánkovce jsou spíše ploché a okrajové lístky jsou často konkávní (dozadu ohnuté).
  • Listy: Heřmánek pravý má jemně členěné listy, které jsou na dotek jemné a vláknité. Listy heřmánku planého jsou také členěné, ale jsou spíše robustnější a drsnější na dotek.
  • Vůně: Heřmánek pravý má typickou silnou a příjemnou vůni podobnou jablkům. Heřmánkovec nevonný nemá tak výraznou vůni anebo je zcela bez vůně.
  • Stanovitě: Heřmánek pravý preferuje sušší a slunné stanoviště, zatímco heřmánkovec nevonný se často vyskytuje na vlhkých místech, jako jsou louky, pastviny nebo mokřejší okraje cest.

Heřmánkovec nevonný je jediným druhem heřmánkovce, který roste v České republice, a také se jedná o plevel, který má tendenci se velmi rychle šířit.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.bylinkyprovsechny.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here