Proč si dávat pozor na jahody, když máme právě alergii na břízu

jahody
Strawberry jam, vintage wood background, selective focus

Jahody: Jaro je pro řadu z nás velmi náročným obdobím. Jakmile rozkvetou první stromy (typicky jívy, lísky nebo břízy), spustí se i vlna nepříjemných jarních alergií. A to leckdy už v únoru. Někdy si však projevy alergie sami zhoršujeme, aniž bychom o tom věděli.

A to například prostřednictvím konzumace nevhodného ovoce nebo jiných potravin. Ukážeme vám, na které zákonitosti byste si měli dát pozor.

Jahody se pyšní podobnou alergickou složkou jako břízy

Možná už tušíte, kde bude problém. Máte-li silnou reakci na břízu, může vám kontakt s jahodami opravdu ještě více přitížit. Všeobecně tak platí, že ve chvíli, kdy se potýkáte s příznaky přicházejícího jara, byste se měli pro jistotu vzdát i svého oblíbeného ovoce. A je jedno, zda si z obchodu přinesete čerstvé nebo vsadíte na to mražené. Poměrně bezpečné je jen to tepelně upravené, například v podobě marmelád. Naopak lehké povaření jahod (určených například na ovocný přeliv) vám ulevit nemusí.

Čeleď růžovitých a její záhadné zákonitosti

Ale všechno je ještě o něco komplikovanější. Jahody patří do čeledi růžovitých (Rosaceae), která se podle moderních poznatků dělí ještě do tří dalších podčeledí:

Dryadoideae,

Rosoideae,

Spiraeoideae.

Nebudeme vás unavovat podrobným popisem – chceme poukázat na něco docela jiného. Právě do čeledi růžovitých totiž patří i mnohé oblíbené ovocné stromy a keře, jejichž plody běžně konzumujeme: nektarinky, broskve, jablka, švestky, maliny, ostružiny… A proč o tom píšeme?

alergie
Zdroj foto: envato

Alergologové varují před možnou kříženou alergií

Podle průzkumů má totiž každý druhý člověk s alergií na jahody stejné příznaky i při požití nejméně jednoho dalšího druhu ovoce z čeledi růžovitých. Mnohdy o tom však vůbec neví, protože se s tímto ovocem dostává do styku jen výjimečně – například ostružiny opravdu nebývají na běžném jídelníčku celé naší populace. A když už ano, jsou mnohdy tepelně upravené, a tedy neškodné.

A právě tento fakt může způsobit problémy i na jaře. S chutí si vychutnáme nektarinku, ale o chvíli později nás začnou oči štípat víc a rýma se spustí jako o závod. Vše přičteme okolnímu ovzduší a vůbec si neuvědomíme, že jsme si právě nechtěně přitížili sami.

Alergii samozřejmě spolehlivě odhalí testy, ovšem nechat se otestovat na všechno ovoce je leckdy problematické. Raději proto sledujte své tělo a své reakce. V období jarních alergií nikdy nekombinujete více druhů růžovitého ovoce najednou. Naopak, dopřejte si jeden kus a několik hodin počkejte. Jestliže se váš stav zhorší, zopakujte experiment za pár dní ještě jednou. Pokud budete mít stejnou reakci, téměř jistě se nejedná o náhodu ani náhlé zhoršení alergie vlivem otevřeného okna. Své zjištění si pak na testech můžete nechat už jednoduše potvrdit.

Alergie na jahody naštěstí není příliš nebezpečná

A jak se vlastně projevuje? Nejčastěji nás čeká „jen“ kopřivka. Ta má podobu zarudlých míst nejčastěji na obličeji nebo na rukou, ovšem objevit se může kdekoliv na těle (i kupříkladu na zádech nebo na stehnech). Často svědí, ale nemusí to být pravidlem. Rovněž nám mohou začít slzet z očí, spustí se rýma, jazyk nebo dokonce celá ústa opuchnou…

Toto všechno jsou mírné alergické projevy, které většinou za pár hodin zmizí. Od svědění si můžete snadno ulevit chladivým gelem z lékárny a osvědčují se i antihistaminika, která běžně užíváte na alergii.

Vážných reakcí na jahody zaznamenala naštěstí lékařská věda jen několik. A obávaný anafylaktický šok pak dokonce pouze jeden, a to bez fatálních následků. Rozhodně tedy není na místě panikařit. Pokud si však přece jen nebudete jistí, poraďte se se svým alergologem nebo s lékárníkem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here