Kdo by neznal a neměl rád toto chutné ovoce. K léčebným účelům jsou nejlepší lesní jahody. Většina si pochutná zejména na voňavých plodech, na lístky bychom ale neměli zapomínat, mají celou řadu léčivých účinků. Jahodník obecný (Fragaria vesca) se řadí do čeledi růžovitých.
Jahodník je vysoký 5 cm – 20 cm, listy jsou v přízemní růžici a pilovitě zubaté. Drobné květy jsou bílé barvy se žlutým středem. Jahodník začíná kvést od května a po celé léto. Je rozšířen téměř po celé Evropě, zasahuje do Střední Asie, Číny a Severní Ameriky.
Najít ho můžeme na pasekách, lesních světlinách, na křovinatých stráních a v lesních lemech. Nejlepší čas ke sběru je hned zjara, než začne jahodník kvést nebo na začátku kvetení. Vhodná doba je hned ráno, za suchého počasí, zejména se zaměříme na světle zelené lístky. Jahodník lze zakoupit i v lékárně.
K léčebným účinkům se využívají nejen lístky, ale i plody,
Jaké má jahodník účinky
- léčí se jím dna
- využívá se při léčbě cévních obtíží
- popíjí se při anemii, obsahuje železo
- zlepšuje trávení
- pomáhá při průjmu
- čistí krev
- obsahuje antioxidanty
- ulevuje při migréně
- pomáhá léčit hemeroidy
- je účinný při zánětu močových cest
- zlepšuje funkci jater a žlučníku
- čerstvé plody se konzumují při žaludečních vředech, ateroskleróze, podporují trávení a působí proti zácpě, mají močopudný účinek a čistí krev
- odvar se využívá jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní
- rozmačkané plody jsou výborně jako pleťová maska
Jak jahodník užívat
Čaj si připravíme přelitím jedné čajové lžičky sušených lístků vroucí vodou a ponecháme 15 minut louhovat.
Kloktadlo: 2 polévkové lžíce sušeného jahodníku dáme do vroucí vody a necháme 10 minut povařit. Scedíme a k výplachům dutiny ústní užíváme vlažný odvar.
Obklad: připravíme stejným způsobem jako kloktadlo a do vlažného odvaru namáčíme plátno či gázu a přikládáme například na hemeroidy nebo hnisající rány.
Může se objevit přecitlivělost na jahodník, projevující se vyrážkou a svěděním. Neužívejte, pokud trpíte alergií.