Když jdete do lesa na jahůdky, asi nikdo z vás nepřemýšlí, že těch jahod by mohlo být i více druhů. A ejhle, můžete narazit na tři: jahodník obecný, jahodník trávnica a jahodník truskavec. Jak je odlišit a jaké mají léčivé účinky?
Jahodník obecný
Jahodník obecný (Fragaria vesca) je vytrvalá bylina z čeledi růžovitých, která dorůstá až 20 cm. Najdete ji nejvíce na prosluněných pasekách, v lesích i hájích, popř. na loukách a mezích. Kvete od května do konce léta a jahůdky dozrávají postupně. Rozmnožuje se vegetativně pomocí šlahounů. Pro léčivé účely se používají listy, plody i kořen, ze všech částí je možné uvařit čaj, který pomáhá zejména při zánětu močových cest, při hemoroidech, při katarech žaludku, pročišťuje střeva a celkově napomáhá látkové výměně.
Jahodník trávnice
Jahodník trávnice (Fragaria viridis) je vytrvalá bylina z čeledi růžovitých dorůstající také až 20 cm. Od prvního jahodníku se liší celkově menším vzrůstem a dále si určitě všimnete, že má malý prostřední zub na prostředním listu. Roste na výsluní, nejvíce na vápencových podkladech. Kvete od května do června. Plody se pak sbírají po celé léto. Tento jahodník se rozmnožuje semínky. Stejně jako jahodník obecný má mnoho léčivých účinků, mimo jiné je to dobrý antioxidant.
Jahodník truskavec
Jahodník truskavec (Fragaria moschata) je vytrvalá bylina, která se od ostatních jahodníků liší hlavně plody – plody jsou méně kyselé, červené jsou jen na povrchu a uvnitř jsou bílé. Roste na polích i zahradách a také vyhledává slunné stanoviště. Rozmnožuje se vegetativně pomocí šlahounů. I jahodník truskavec má podobné léčivé účinky jako ostatní jahodníky.
Jak nejlépe jahodníkové listy sušit
Jahodníkové listy (ale i kořeny a plody) se dají sušit. Můžete je sušit buď přirozeně, tento proces bude trvat déle, ale budete potřebovat jen bedýnku vyloženou pečicím papírem a suché, větrané místo pod střechou. Sušte v tenké vrstvě.
Druhou možností je sušička nastavená na teplotu 50 °C.
Uchovávání suchých částí je nejlepší v uzavřených nádobách, v chladu a temnu.