Jablečník patří do čeledi hluchavkovité a má mnoho lidových názvů, určitě aspoň jeden budete znát: buřina, šedivka, jablounek, samaritánka či vonný klas.
Jak jablečník vypadá
Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je vytrvalá bylina, která má čtyřhrannou lodyhu dorůstající až 50 cm. Lodyha je dutá a bíle plstnatá. Listy jsou vstřícné a vejčité. Květy jsou drobné, bílé, pyskaté. Jméno dostala bylinka podle toho, že voní po jablcích.
Kde bylinka roste
Jablečník roste na suchých místech, nejčastěji na rumištích, podél cest nebo v blízkosti suchých křovin.
Co se sbírá a proč
Sbíráme nať (ale bez spodních dřevnatých částí). Jablečník obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, saponiny. Jablečník se používá při chorobách plic, průdušek, kašli, nechutenství, čistí krev, pomáhá při žlučových kamenech, pomáhá při chudokrevnosti, je dobrou první pomocí při průjmu. Staří Egypťané jej používali i proti působení jedů.
Čaj/odvar z jablečníku
Čaj z jablečníku připravíme tak, že 2 lžičky řezané suché natě zalijeme šálkem vroucí vody, 15 minut louhujeme a potom scedíme a pijeme vlažný, nejlépe ráno a večer jeden šálek.
Sirup
Z jablečníku si můžeme vyrobit i sirup. Je to velmi jednoduché a pro děti lepší než čaj. 100 g suché natě vložíme do ¾ litru studené vody. Necháme stát do druhého dne. Pak přecedíme a tekutinu vaříme s ½ kg cukru do zhoustnutí. Užívá se 3x denně lžička.
Náplast z jablečníku
Zajímavá je varianta náplasti z jablečníku, když nemáme jinou možnost. Šťávu z čerstvé natě jablečníku smícháme s pryskyřicí borovice a přikládáme na pohmožděniny.