Jablečník obecný znali již staří Egypťané

jablecnik obecny
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Jablečník patří do čeledi hluchavkovité a má mnoho lidových názvů, určitě aspoň jeden budete znát: buřina, šedivka, jablounek, samaritánka či vonný klas.

Jak jablečník vypadá

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je vytrvalá bylina, která má čtyřhrannou lodyhu dorůstající až 50 cm. Lodyha je dutá a bíle plstnatá. Listy jsou vstřícné a vejčité. Květy jsou drobné, bílé, pyskaté. Jméno dostala bylinka podle toho, že voní po jablcích.

Kde bylinka roste

Jablečník roste na suchých místech, nejčastěji na rumištích, podél cest nebo v blízkosti suchých křovin.

Co se sbírá a proč

Sbíráme nať (ale bez spodních dřevnatých částí). Jablečník obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, saponiny. Jablečník se používá při chorobách plic, průdušek, kašli, nechutenství, čistí krev, pomáhá při žlučových kamenech, pomáhá při chudokrevnosti, je dobrou první pomocí při průjmu. Staří Egypťané jej používali i proti působení jedů.

kvet jablecnik
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Čaj/odvar z jablečníku

Čaj z jablečníku připravíme tak, že 2 lžičky řezané suché natě zalijeme šálkem vroucí vody, 15 minut louhujeme a potom scedíme a pijeme vlažný, nejlépe ráno a večer jeden šálek.

Sirup

Z jablečníku si můžeme vyrobit i sirup. Je to velmi jednoduché a pro děti lepší než čaj. 100 g suché natě vložíme do ¾ litru studené vody. Necháme stát do druhého dne. Pak přecedíme a tekutinu vaříme s ½ kg cukru do zhoustnutí. Užívá se 3x denně lžička.

Náplast z jablečníku

Zajímavá je varianta náplasti z jablečníku, když nemáme jinou možnost. Šťávu z čerstvé natě jablečníku smícháme s pryskyřicí borovice a přikládáme na pohmožděniny.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here