Jablečník patří mezi univerzální byliny, pomůže s velkou škálou zdravotních obtíží. Původně pochází ze středomoří, ke svému růstu potřebuje hodně sluníčka. Řadí se mezi nejstarší léčivé byliny.
Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je bylina, která pochází z oblastí Středozemního moře. Své jméno údajně získal podle jablečného aroma, které je cítit z rozemleté byliny. Také se můžete setkat s názvy šedivka, samaritánka, buřina, vonný klas, vonoklas.
Jablečník jako léčivku znali už staří bylinkáři, její jméno marrubium pochází z hebrejštiny – mar (hořký), rob (mnoho). Což má základ v hořké chuti byliny. Řadí se do čeledi hluchavkovitých, lodyha je přibližně 50 cm vysoká a v horní části rozvětvená. Lodyha je dutá, čtyřhranná a hustě plstnatá. Malé, drobné, bílé květy jsou sestaveny v polokulovitém lichopřeslenu.
Jaké má léčivé vlastnosti
- léčí žaludeční problémy
- ulevuje od křečí žaludku a střev
- podporuje vylučování žaludečních šťáv a žluči
- léčí nemoci a poruchy jater i žlučníku
- pomáhá při nadýmání, pocitu plnosti a dyspepsie
- podporuje činnost srdce
- povzbuzuje chuť k jídlu
- upravuje zrychlenou srdeční činnost a arytmii
- léčí bronchitidu a zánět průdušek
- podporuje vykašlávání
- zevně se využívá jako obklad na špatně hojící se rány a defekty
- napomáhá při chudokrevnosti
- upravuje nepravidelnou menstruaci
- kdysi byl jablečník používán na malárii místo chininu
Kdy jablečník sbírat a jak ho připravit
Sbírá se v době květu během července a srpna. Odstřihneme kvetoucí nať, nejlepší čas je po poledni. Vyskytuje se na rumištích a kolem plotů, hojně roste na jižní Moravě.
Čaj
Do hrníčku dáme 2 kávové lžičky sušené byliny a necháme 5 minut vyluhovat.
Sirup:
100 g suché nati přelijeme ¾ l studené vody, necháme do druhého dne a scedíme. Přidáme 1/2 kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Užívá se 3x denně 1 lžička proti kašli.