Míváte často problémy se záněty v dutině ústní? Již jste vyzkoušeli úplně všechno a pořád to jaksi není ono? Pak zkuste osvědčený recept, který používaly již naše babičky – pomůže vám hřebíčková tinktura!
Hřebíček a jeho účinky
Hřebíček je dokonalé antiseptikum, má protizánětlivý účinek, desinfekční účinky i stahující účinek. Je výborný v boji proti paradentóze, proti zánětu dásní, pomáhá při bolestech zubů, ať jsou jakéhokoliv původu, a jeho kloktání dokonce pomáhá při kašli.
Hřebíčková tinktura a co je potřeba na její výrobu
Na hřebíčkovou tinkturu budeme potřebovat: – 20 g hřebíčku, – 0,5 litru 60%ního lihu nebo jiného čistého alkoholu, – čistou, nejlépe vyvařenou sklenici.
A jaký je postup
Při výrobě tinktury postupujeme takto: Hřebíček vložíme do čisté sklenice a zalijeme lihem nebo alkoholem. Sklenici uzavřeme a dáme na sluníčko (např. na okno) louhovat. Necháme stát asi 14 dní, můžeme každý den protřepat. Když zapomeneme, nic se nestane. Po 14 dnech tinkturu přecedíme přes kávový filtr nebo čisté plátýnko do tmavé sklenice a uchováváme v chladu a suchu.
Jak tinkturu používat
Tinkturu používáme při výše uvedených potížích aspoň 2x denně na vyplachování ústní dutiny, můžeme jí masírovat dásně (nejlépe po vyčištění zubů), při bolestech v krku nebo kašli ji kloktáme.
Varianta – hřebíčkovo-skořicová tinktura
Pokud rádi experimentujete, zkuste ještě tuto variantu. Má podobné účinky jako předchozí, ale navíc osvěžuje dech a v zimě zahřívá. Na hřebíčkovo-skořicovou tinkturu budete potřebovat: – 10 g hřebíčku, – 10 g celé skořice, – 0,5 litru lihu nebo jiného alkoholu, – čistou vyvařenou sklenici. Postup je pak prakticky stejný jako u hřebíčkové tinktury. Používat ji můžete nejen k vyplachování dutiny ústní při potížích, ale i pro osvěžení dechu.