Hluchavky a jejich léčivé účinky

hluchavka bylinky
Zdroj foto: Ghislain118 (AD) http://www.fleurs-des-montagnes.net / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Hluchavky: Kolik je vlastně hluchavek a jsou všechny druhy léčivé? Pojďme se podívat na tyto nenápadné, a přitom zajímavé květinky. Schválně, zda znáte všechny.

Základní znaky hluchavek

Všechny hluchavky patří do čeledi hluchavkovitých a jejich původním domovem je Evropa, Asie a severní Afrika. Některé jsou trvalky a jiné jednoleté, výjimečně i dvouleté, rozmnožují se semeny nebo větvením plazivých stonků. Výška hluchavek je různá – od 10 cm až po 80 cm. Nejznámějším výrazným znakem jsou jejich květy – jsou trubkovité, někdy zvonkovité s vyklenutým horním pyskem.

Druhy hluchavek

U nás nejznámějším druhem je zřejmě hluchavka bílá a hluchavka nachová, dále známe hluchavku objímavou, hluchavku skvrnitou, hluchavku šalvějovou, hluchavku pižmovou a hluchavku prostřední.

hluchavka bila
Zdroj foto: commons.wikimedia.org             Hluchavka bílá

Hluchavka bílá

Tato hluchavka má bílé, poměrně velké květy, kvete od května do srpna, používá se jako léčivá rostlina proti nachlazení, rýmě, kašli, chřipce či angíně.

Hluchavka nachová

Tato hluchavka vykvétá jako první, a to již v březnu. Dá se zaměnit s hluchavkou bílou co do léčivých schopností. Bohužel mnoho z nás ji vyhazuje ze svých zahrad jako plevel, protože se rychle rozrůstá.

hluchavka
Zdroj foto: upload.wikimedia.org        Hluchavka objímavá

Hluchavka objímavá

Tato hluchavka roste na chudších půdách a miluje zejména dusík. Roste na polích i zahradách. Je dobrou pícninou pro domácí býložravce, ale pro člověka představuje spíše plevel, který se rychle rozrůstá.

Hluchavka skvrnitá

Roste v kypré a humózní půdě. Je rozšířená po celé severní polokouli. Mnohé její kultivary se pěstují jako ozdobné na zahradách. Na obrázku je ozdobný kultivar „Roseum“.

Hluchavka šalvějová

Roste spíše v jižních částech Evropy (Itálie, Rakousko, Maďarsko). Výjimečně je zavlečena k nám. Dorůstá až 100 cm a má výraznější květy s bílými skvrnkami. Často se pěstuje jako zahradní okrasná rostlina, sehnat se dá i u nás.

Hluchavka pižmová

Tento druh pochází ze Středomoří, ale dnes se dá sehnat k pěstování i u nás. Má bílé květy a bílé nebo narůžovělé skvrny na vrchních listech. Zajímavostí je, že kvete od ledna do května.

Hluchavka prostřední

růžové nebo fialové květy, které se dají jako jedlé (ostatně jako téměř všechny hluchavky) použít jako ozdoba v kuchyni.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here