Ačkoliv všichni známe a někteří i sbíráme zejména květy hluchavky bílé, i hluchavka žlutá má mnoho léčivých účinků. Ocení ji zejména mladé dívky a ženy při různých gynekologických obtížích.
Jak hluchavka žlutá vypadá
Hluchavka žlutá neboli také pitulník žlutý (Galeobdolon luteum) je vytrvalá bylinka, která roste téměř po celé Evropě od Británie po Ukrajinu, nenajdeme ji jen v severních a jižních státech. Hluchavka má oddenek, díky kterému se rychle množí. Lodyhy jsou čtverhranné, listy řapíkaté a žilnaté, kvete žlutě oboupohlavnými květy. Plodem je tvrdka.
Na co se hluchavka žlutá používá
Z bylinky se sbírají listy a květy, mohou se sbírat i mladé vršky natí. Odvar pomáhá při menstruačních bolestech, příliš silné menstruaci, zánětech pohlavních orgánů i zánětech močových cest. Je dobrým podpůrným prostředkem při onemocnění ledvin. Také čistí krev a může se přidávat do čajů proti nespavosti. Ocení ji i ti, kteří trpí křečovými žilami, zejména v počátku tohoto onemocnění.
Čaj z hluchavky žluté
Nasbírejte si hrst listů a květů, zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte a nechte zchladnout. Pijte 2x denně (nejlépe ráno a večer) při výše uvedených obtížích.
Zevní použití
Listy i květy hluchavky můžete použít i zevně – zase se hodí při gynekologických problémech nebo při prochladnutí s následným onemocněním močového měchýře a ledvin. Sedací koupel si připravíte tak, že několik natí hluchavky žluté spaříte 1 litrem vroucí vody, necháte 15 minut stát a vlijete do příjemně teplé koupele (38 °C). Koupel si dopřávejte asi 20 minut, poté se osušte, teple oblečte a vlezte pod deku. Koupel opakujte po dobu 3 dnů nebo do vymizení obtíží.
Hluchavka žlutá na zahradě
Ještě jedno využití pro hluchavku žlutou najdete přímo na zahradě. Je to výborná půdopokryvná rostlina, která se hodí do stínu (pod stromy). Již druhým rokem vám vytvoří koberec, který bude hezký i užitečný zároveň.