Hluchavka žlutá také léčí různé neduhy

hluchavka zluta
Zdroj foto: Ghislain118 http://www.fleurs-des-montagnes.net, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Ačkoliv všichni známe a někteří i sbíráme zejména květy hluchavky bílé, i hluchavka žlutá má mnoho léčivých účinků. Ocení ji zejména mladé dívky a ženy při různých gynekologických obtížích.

Jak hluchavka žlutá vypadá

Hluchavka žlutá neboli také pitulník žlutý (Galeobdolon luteum) je vytrvalá bylinka, která roste téměř po celé Evropě od Británie po Ukrajinu, nenajdeme ji jen v severních a jižních státech. Hluchavka má oddenek, díky kterému se rychle množí. Lodyhy jsou čtverhranné, listy řapíkaté a žilnaté, kvete žlutě oboupohlavnými květy. Plodem je tvrdka.

Na co se hluchavka žlutá používá

Z bylinky se sbírají listy a květy, mohou se sbírat i mladé vršky natí. Odvar pomáhá při menstruačních bolestech, příliš silné menstruaci, zánětech pohlavních orgánů i zánětech močových cest. Je dobrým podpůrným prostředkem při onemocnění ledvin. Také čistí krev a může se přidávat do čajů proti nespavosti. Ocení ji i ti, kteří trpí křečovými žilami, zejména v počátku tohoto onemocnění.

hluchovka
Zdroj foto: Teun Spaans, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Čaj z hluchavky žluté

Nasbírejte si hrst listů a květů, zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte a nechte zchladnout. Pijte 2x denně (nejlépe ráno a večer) při výše uvedených obtížích.

Zevní použití

Listy i květy hluchavky můžete použít i zevně – zase se hodí při gynekologických problémech nebo při prochladnutí s následným onemocněním močového měchýře a ledvin. Sedací koupel si připravíte tak, že několik natí hluchavky žluté spaříte 1 litrem vroucí vody, necháte 15 minut stát a vlijete do příjemně teplé koupele (38 °C). Koupel si dopřávejte asi 20 minut, poté se osušte, teple oblečte a vlezte pod deku. Koupel opakujte po dobu 3 dnů nebo do vymizení obtíží.

Hluchavka žlutá na zahradě

Ještě jedno využití pro hluchavku žlutou najdete přímo na zahradě. Je to výborná půdopokryvná rostlina, která se hodí do stínu (pod stromy). Již druhým rokem vám vytvoří koberec, který bude hezký i užitečný zároveň.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here