Hluchavkový čaj je všelék, sběr vám však dá spoustu práce

hluchavka bila
Zdroj foto: pixabay

Hluchavka bílá byla nedílnou součástí středověkých lékáren. Účinné jsou zejména její květy, jejichž sběr však nepatří právě k nejjednodušším záležitostem. I když listoví hluchavky nepálí a samotné kvítky příjemně voní, jsou tak drobné, že než naplníte košík, pořádně se zapotíte.

Při sušení pak většinu své váhy spolehlivě ztratí. Počítejte s tím a nenechte se vyděsit údajem, který říká, že na jeden kilogram sušených květů potřebujete nasbírat osm kilogramů těch čerstvých. Hluchavková nať kvete hojně a dlouho, budete tedy k tomu mít spoustu příležitostí a času.

Hluchavka bílá v lidové medicíně

Na první pohled si ji můžete snadno splést s její příbuznou – kopřivou dvoudomou (Urtica dioica). Protože však hluchavka bílá (Lamium album L.) nepálí a tedy vás ani nežahne, vysloužila si takové lidové přezdívky jako hluchá kopřiva, planá kopřiva nebo planá bazilika.

Roste na rumištích či na okrajích cest – tedy ve stejných lokalitách jako kopřiva dvoudomá. V ní si v léčivých účincích mimochodem vůbec nezadá. Pomáhá při dýchacích potížích, ekzémech, potížích při zažívání, na hemoroidy, při kašli… Konkrétní výčet léčivých účinků by byl opravdu dlouhý.

A mimo to se čerstvá hluchavková nať dá konzumovat i syrová. Zvláště na jaře její křehké jen velmi jemně ochlupené lístky oceníte v lahodných salátech nebo jako přísadu do vývaru či zeleninové polévky. Čerstvé listy také odpradávna sloužily jako obklad při hmyzím štípnutí a na špatně se hojící rány. Její použití na popáleniny můžeme vysledovat dokonce už do starého Říma!

Měli byste vědět: Hluchavku bílou najdeme v celé střední Evropě, v severní Asii i Severní Americe.

Nasušte si hluchavkové květy

I když její zelená nať vypadá lákavě, pro léčebné účinky se sbírají pouze květy. Na rostlinách vykvétají odspodu – na ty první můžete vyrazit už v květnu a ty poslední vám v košíčku mohou skončit i během září. Na rozdíl od jiných bylinek se tedy hluchavka může pyšnit poměrně dlouhou aktivní sezónou.

Na sběr vyrážejte jen za příznivého a hlavně suchého počasí. Květy nesmí navlhnout – při sušení by mohly chytit plíseň. Nasbíranou hluchavku sušte ve stínu. Pokud by přišla do kontaktu se slunečním světlem, zhnědla by a ztratila svou vůni – a spolu s tím i většinu svých léčivých účinků.

Recepty z hluchavky na všechny možné neduhy

Využití hluchavky bílé v lidovém léčitelství bylo dříve velmi pestré. Pomáhala proti zalehlým uším (stačilo napařit obličej nad odvarem) a sloužila jako přeliv na světlé vlasy. Ovšem dnes je základním receptem pro její využití hluchavkový čaj. Pomůže vám na zklidnění nervů, prospěje vašemu lepšímu spánku a pomáhá také zmírnit některé projevy těžké menstruace nebo menopauzy (zmírňuje zejména neklid a dodá lepší náladu). Potěší vás příjemnou chutí a vůní, což se – ruku na srdce – o mnoha jiných bylinkových čajích říci bohužel nedá. A jak si ho připravit?

hluchavka
Zdroj foto: pixabay

Čaj z hluchavkových květů – recept

Vezměte dvě lžičky sušených květů a přelijte je asi 350 ml vařící vody. Nechte čtvrt hodinky louhovat, poté přeceďte a vypijte. Užívejte před spaním nebo 2x denně při potížích s menstruací a menopauzou.

Věděli jste, že: hluchavková nať má prakticky stejné účinné látky jako její květy? Rozdíl je pouze v koncentraci. A to samé lze říci u hluchavky nachové, přesto se v léčitelství i kosmetice využívá převážně hluchavka bílá.

Proti kašli zabírá hluchavkový čaj i tinktura

Čaj z květů hluchavky vám dokáže pomoci také při potížích s kašlem. Používá se stejné množství květů, a to 2-3 x denně. Nepijte ho vak těsně před spaním, lepší je alespoň čtyřhodinový odstup. Doporučená frekvence pití je nanejvýše 3-4 týdny, následované dvoutýdenní přestávkou.

Měli byste vědět: tento čaj lze podávat i malým dětem, nebyly u něho zjištěny žádné nepříznivé účinky na organismus.

Připravit si můžete i čajové směsi. S hluchavkou jde nejlépe dohromady podběl lékařský (Tussilago farfara), bez černý (Sambucus nigra) nebo divizna (Verbascum).

Tinktura a macerování hluchavky bílé

Tinkturu si vyrobíte snadno. Alkohol pomáhá z hluchavky extrahovat maximum účinných látek, také není nutné věnovat dlouhé minuty přípravě léčivého čaje. Vezměte pět lžic čerstvých květů a zalijte je 500 ml kvalitního alkoholu. Může jít i o vodku nebo slivovici. Nechte dva týdny odstát v temnu a chladu a během této doby směs několikrát promíchejte. Přeceďte a a užívejte 10-20 kapek.

Jak na dávkování tinktury z hluchavky: Před spaním obvykle postačí deset kapek, 2×10 kapek se uplatní při kašli a dalších obtížích.

Poměrně jednoduché je také macerování, během něhož se používá nálev z vody a alkoholu. Na 1 000 ml hluchavkového likéru (70% alkoholu a 30% vody) budete potřebovat asi sedm lžic sušených hluchavkových květů. Přesněji se toto množství určit nedá, záleží na kvalitě sušených bylinek.

Hluchavky  přesijte přes hrubší síto – úplně malé kousky se k maceraci nedoporučují. Smíchejte je nejdříve s vodou a teprve poté do směsi přilijte alkohol. Nechte ve vhodné láhvi odstát asi dva týdny v temnu a chladu. Použijte lahev nebo sklenici se vzduchotěsným uzávěrem. Nakonec sceďte (nejlépe přes silné plátno) a užívejte po lžičkách. Pokud se vám likér zdá příliš silný, použijte při příští přípravě menší množství bylinky – a naopak.

Jak na očistnou kúru z hluchavky

Cítíte, že by si váš organismus na jaře nebo na podzim zasloužil očistnou kúru a trochu toho povzbuzení? Pak vás náš další recept určitě potěší – a to obzvláště v případě, že si nedokážete představit piplavou práci v podobě sběru drobných květů.

Pro přípravu očistné kůry se totiž používají celé zelené vrcholy hluchavek. Stačí vzít asi deset mladých zelených rostlin (na podzim je najdete, pokud během léta hluchavkový porost posečete) a ty povařit asi deset minut ve vroucí vodě. Odvar, který vám vznikne, slijte do lahve a uložte do lednice. Každý den si dopřejte jednu skleničku – v případě potřeby snadno připravíte další. Užívejte týden a sami uvidíte, jaké bude mít hluchavka na vaše zdraví a pohodu účinky.

Hluchavka vám může pomoci i při hemeroidech

Stačí si připravit šikovnou sedací koupel. A jak na to? i tady si vystačíte pouze s natí, takže nemusíte čekat, až se vám nasuší květy – což je při akutních obtížích velmi vítaný fakt. Vezměte dvě hrsti zelené natě a zalijte je litrem horké vody. Nechte pod pokličkou nejméně deset hodin macerovat. Poté přeceďte a přidejte macerát do sedací koupele.

A vzhledem k tomu, že má hluchavka skvělý vliv i na pokožku a dokáže si poradit třeba i s nepříjemnými ekzém, připravte si rovnou lázeň pro celé tělo. Nachystejte si dvacet rostlin (ideálně ještě bez kvetoucí natě), spařte je horkou vodou a nechte 15 minut louhovat. Poté přeceďte a vlijte do vany.

Náš tip: Do bylinkové koupele už žádné další přísady nepřidávejte. Nevhodná je dokonce i sůl nebo přírodní rostlinné oleje.

Když ve vašem okolí hluchavka bílá neroste

I když je to nepravděpodobné, stát se to může. Možná také budete mít tu smůlu a někdo vás při sběru květů předběhne, případně padne kvetoucí nať za oběť sekačce. A co takovém případě dělat?

Najděte si hluchavku nachovou (Lamium purpureum L.), která hluchavku bílou co do léčivých účinků opravdu skvěle zastoupí. O dalších druzích hluchavek v našich luzích a hájích se to však bohužel říci nedá. Hluchavku skvrnitou (Lamium maculatum), hluchavku pitulník (Lamium Galeobdolon) nebo hluchavku objímavou (Lamium amplexicaulius) si proto domů nenoste. Při léčbě výše zmíněných obtíží by vám vůbec neposloužily.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here