První letošní příležitost pro sběr natě z hluchavky máte právě teď

hluchavka bila
Zdroj foto: pixabay

Hluchavka bílá (Lamium album) je vytrvalá léčivá rostlina, zcela běžně se vyskytující na území ČR. Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), a hojně roste všude tam, kde jí geografie Evropy dopřeje mírné podnebí, ovšem lze ji nalézt i na některých místech v Asii.

Vypadá na první pohled téměř stejně jako běžná kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), ale na rozdíl od ní nepálí. Tak proto hluchavka. Vykvétá bíle – její květy jsou jedlé a nektar (jenž si obvykle užívají zejména čmeláci) je považován za velmi chutný. Květ stačí utrhnout a vysrknout jeho stopku. Objevují se přibližně od konce dubna až do června. Mladé lístky se pak hodí do salátů nebo jiných pokrmů. Ovšem chcete-li využít hojné léčivé účinky bílé hluchavky, měli byste si nasbírat nať před květem. A právě k tomu je nyní ideální příležitost.

Měli byste vědět: vedle této rostliny můžeme na našich mezích najít i tzv. žlutou hluchavku. Jedná se o pitulník žlutý (Galeobdolon luteum), patřící také do čeledi  hluchavkovitých (Lamiaceae)‎. Ovšem i když vypadá podobně, sladké květy u něj nehledejte. A s bílou hluchavkou není srovnatelný ani po stránce léčitelské, byť některé pozitivní účinky nabídne i on (nepatří však do oficiálních bylinářů).

Na co vlastně hluchavka pomáhá?

Především proti nemocem močového ústrojí. Dokáže posílit oslabený močový měchýř a jedním dechem rovněž pomáhá při nedokonalém trávení. Je také bohatá na mnohé cenné složky, důležité pro naše zdraví. Na prvním místě musíme jmenovat flavonoidy a třísloviny, díky nimž se pyšní zejména protizánětlivými vlastnostmi. Dále pak mírní krvácení a regeneruje a čistí cévy.

Ovšem i když se nejčastěji mluví zejména o sušených květech hluchavky, ve skutečnosti se používají všechny části rostliny – tedy i listy či kořeny. A právě kořeny a listy lze sklízet hned dvakrát v roce – buď právě teď před kvetením nebo na podzim, kdy do sebe opět vstřebají množství důležitých látek, jež je ochrání před příchodem zimy.

Připravte si čerstvé listy hluchavky jak součást běžného denní jídla

Vždy není nutné sázet jen na již hotové odvary a čaje. Jaro je jedinečnou příležitostí pro přirozenou aplikaci hluchavky – a to jednoduše tím, že ji přidáte do jídla. To se vám může hodit v případě, že netrpíte žádným akutním problémem a chcete ji užívat takříkajíc preventivně.

Hluchavku bílou si můžeme připravit velmi podobně jako špenát – koneckonců, stejným způsobem se upravují i listy kopřivy dvoudomé nebo žahavky, byť je používáme zejména do velikonoční nádivky, a po zbytek roku jim příliš pozornosti nevěnujeme. Jednoduše nasbírejte mladé jarní listy rostliny, ty poté dobře omyjte a v odstředivce zbavte přebytečné vody. Poté je vložte na pánev na rozpuštěné máslo a duste doměkka. Podle chuti je možné přidat cibuli či česnek a pro závěrečné zjemnění i smetanu.

Z květů je možné připravit léčivé nálevy. Ty se vyrábějí z vody nebo mléka. Pomohou nám s vykašláváním hlenů (není pravdou, že by mléko naopak zahleňovalo) a nabídnou horním cestám dýchacím i uklidňující vlastnosti. Můžete je dokonce podávat i dětem. Chutnají velmi dobře, takže je nebudou odmítat.

Jak si správně nasušit hluchavku

Chcete si udělat zásobu léčivé natě na většinu roku? Pak si hluchavku nasušte. Doporučujeme ji sbírat ručně a sušit pomalu na dobře odvětraném místě. Nať nikdy nesmí zčernat a začít se příliš drobit. V takovém případě je přesušená a bezcenná.

A jak ji použít? Zejména na infuze, jež lze používat jak vnitřně, tak i pro  vnější mytí a ošetřování pokožky. Hluchavkovou nať lze použít kupříkladu přípravě infuze určené na pomoc při bolestivé menstruaci, na cystitidu či pro použití proti infekcím v intimní oblasti (v takovém případě se kombinuje vnitřní i vnější užívání rostliny – pije se infuze a postižená místa se omývají). A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na její působení proti kašli a laryngitidě.

hluchavka
Zdroj foto: pixabay

Některá oblíbená tvrzení o hluchavce už neplatí – na co ji tedy používat, a na co ne?

Zadíváme-li se do starých herbářů a bylinářů, pak zjistíme, že se k této bylině váže velmi dlouhý seznam doporučených použití a účinků. Ovšem moderní výzkum prokázal, že kupříkladu na průjem bychom ji užívali zcela zbytečně. Pojďme se tedy podívat na to, v čem nám tato bylinka skutečně může pomoci i na oblasti, v nichž bychom měli jednoduše sáhnout po jiné přírodní léčbě.

Hluchavka je perfektní zejména pro ženy

Ženy ji oceňují zejména při bolestivé a těžké menstruaci a také ve chvíli, kdy je trápí vaginální výtok. Nať z hluchavky, užívána v podobě infuze, také ovlivňuje správnou funkci ledvin a jedním dechem i močového měchýře. V této souvislosti je nutné připomenou i to, že má skvělý močopudný účinek. Díky tomu odkáže naše tělo očistit od zbytečných toxinů a metabolických produktů v moči. V případě potřeby podporuje správné fungování trávicího systému a účinně zmírňuje nadýmání. V takovém případě se užívá před každým jídlem, které by mohlo naše střeva nebo žaludek neúměrně zatížit.

Nejvýraznější účinek má však zcela jistě na naše dýchací cesty. Mírný v nich probíhající zánět (zejména onemocnění hrdla a průdušek), a pomáhá i  při chronické bronchitidě a na obávaný tzv. kuřácký kašel.

Jde o perfektní bylinky pro přípravu obkladů a ošetřujících infuzí pro pokožku

A co zevní použití? I to je velmi pestré. Na naši pokožku má hluchavka bílá uklidňující účinek. Zevně aplikované infuze pomáhají při akné, křečových žilách a hemoroidech. Přiložením obkladu zmírníte otoky pod očima. Pomáhá také při ošetření odřené pokožky a na těžce se hojící rány.

Měli byste vědět – takto se užívat nehodí

Dříve se tato bylinka používala i jako prostředek proti průjmu, proti hemoragii (cévní mozková příhoda) a také jako podpůrný prostředek při anémii. Dnes však víme, že takovéto účinky rozhodně nemá.

Pro koho je užití hluchavky bílé zapovězeno

I když jsme už předeslali, že je vhodná i pro děti, existuje jiná skupina pacientů, kteří by s jejím použitím experimentovat neměli. A tou jsou ženy v období těhotenství a kojení. Rozhodně není dovoleno užívat tuto bylinu interně v žádné formě, u vnějšího použití je pak vždy vhodné poradit se s lékařem. Z důvodu možných alergických reakcí pak doporučujeme ošetřit zpočátku jen malou část pokožky a vyčkat 24 hodin na možné začervenání nebo vznik pupínků. Pokud se to stane, pak hluchavku dále určitě nepoužívejte.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here