Heřmánek téměř na všechny nemoci. Máme návody i recepty

  Pokud bychom hledali univerzální bylinku, která léčí téměř všechny nemoci, museli bychom zvolit heřmánek. Vždyť i krteček hledal pro nemocnou myšku heřmánek po celém světě, aby ji zbavil horečky ;-)

Kde heřmánek sbírat

Velmi jednoduché je to se sběrem. Heřmánek roste téměř všude – jako polní plevel, podél cest, na loukách či rumištích. Kvete od května do srpna a měli bychom sbírat jen nepřekvetlé květy – to poznáme tak, že bílé okrajové lístky květů jsou rozprostřené do roviny, nikoliv ohnuté zpět ke stopce.

Jaké účinky má heřmánek

Heřmánek má především protizánětlivý účinek, který se využívá jak vnitřně, tak vnějšně. Heřmánek nám vyléčí žaludeční křeče, nadýmání, utlumí bolestivou menstruaci, pomůže při ledvinových kamenech, rýmě a zánětu nosních dutin, při svalových křečích, na uklidnění revmatických bolestí, při zánětu nervů a pro celkové posílení nervové soustavy. Zevně pak hojí záněty v ústní dutině, používá se k inhalaci při zastydlé rýmě, je vhodný i jako klystýr či jako obklady na rány. Dále pak léčí oční záněty, ječné zrno, posiluje pokožku hlavy při mytí vlasů a čistí a regeneruje pleť.

Co si z heřmánku připravit

Nejjednodušší a nejznámější je heřmánkový čaj (nálev). Dvě lžičky květu přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme louhovat (nejlépe pod pokličkou). Poté scedíme a pijeme teplý při výše uvedených potížích. Nebo používáme vychlazený zevně na rány, jako kloktadlo, na mytí vlasů či omývání pleti. Když smícháme 1 díl heřmánku, 1 díl fenyklu, 1 díl kmínu a 1 díl máty, pak získáme výborný čaj proti nadýmání. 2 lžičky směsi zalijeme 250 ml studené vody, přivedeme k varu a krátce povaříme. Scedíme a necháme vychladnout. Pijeme vlažný po doušcích. Heřmánkovou koupel si připravíme tak, že 2 hrsti květů heřmánku zalijeme 1 litrem vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a vlijeme do koupele do vany. Koupel nám zlepší náladu a spraví pocuchané nervy. Z heřmánku si můžeme připravit i domácí mast: 250 g sádla rozehřejeme a dáme do něj 2 hrsti květů heřmánku. Necháme stát do druhého dne. Poté opět zahřejeme a procedíme přes jemné sítko či plátno. Uchováváme v kelímcích a používáme na mazání jizev, ran či vyrážek. Heřmánkový polštářek pro děti může výborně nahradit levandulový nebo meduňkový. Suché květy naplníme do plátěného sáčku a dáme dětem pod polštář. Má zklidňující účinky. bylinkopedie koupit bylinky a produkty    

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here