Garcínie kambodžská pomůže při problémech s trávením

garcinie kambodzska
Zdroj foto: pixabay

Garcínie se do povědomí lidí západního světa dostává pomalu, ale jistě v současné době, avšak ajurvédská medicína ji zná již po staletí.

Jak garcínie vypadá

Garcínie je strom/keř rostoucí v jihovýchodní Asii, ale má i jiné jméno: tamarind malaborský, lat. (Garcinia cambogia). Vyskytuje se hlavně v tropických pralesích. Dosahuje výšky až 20 metrů, ovoce plodí až 10leté stromy. Kůra je tmavá a jemná, listy tmavě zelené, kopinaté. Květy jsou žluté nebo červené, plody vypadají jako malé tykvičky. Plody se sklízejí ručně, nebo se dokonce nechají spadnout na zem a seberou se (zejména v Indii).

Co se sbírá a proč

Sbírají se plody a jejich slupky se ihned po sběru oloupou a suší. Extrakt ze slupek se používá při dietách, trávicích potížích, při léčbě obezity, protože obsahuje zejména kyselinu hydroxycitronovou. Ta ovlivňuje metabolismus cukrů a tuků, pomáhá přeměnit sacharidy z potravy na zásobní glykogen, což způsobuje pocit nasycení již při malých porcích (a člověk se pak nepřejídá). Další využití rostliny je při revmatismu a střevních potížích, také stabilizuje hladinu krevního cukru a snižuje hladinu cholesterolu. Zevně (na kloktání) pomáhá při zánětech v dutině ústní.

garcinie
Zdroj foto: pixabay

Výhoda

Garcínie neovlivňuje centrální nervový systém, ani nemá jiné nežádoucí účinky, a proto se dá konzumovat pravidelně a dlouhodobě.

Jak se užívá

V našich podmínkách neseženete přímo kůru z garcínie, ale můžete si koupit doplňky ve formě tablet, kapslí nebo nápojů (čaj). Doporučené užívání je vždy 30 minut před hlavními denními jídly, a to nejméně po dobu 1 měsíce.

Kdo by se měl užívání vyhnout

Garcínie není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy, lidi užívající warfarin (lék na ředění krve), lidi, kteří mají problémy s játry nebo ledvinami a lidi s cukrovkou, kteří na ni užívají léky.

V každém případě se před užíváním garcínie a extraktů z ní poraďte nejprve s lékařem!

Zdroje: www.wikipedia.org, www.botanic.cz, www.bioporadce.cz, www.celostnimedidina.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here