Česky:
Garcinie kambodžská |
Latinsky:
Garcinia cambogia |
Slovensky:
Garcínia kambodžská |
Využívání přírodních bylinných doplňků ke ztrátě tělesné hmotnosti je populární po celém světě. Tyto bylinky podporují dietní stravovací plán. Patří mezi ně i garcinie kambodžská. Její začlenění do zdravé stravy a plánu cvičení může zvýšit schopnost spalování tuků, potlačit jejich produkci a podpořit celkovou ztrátu hmotnosti bez ovlivnění nervového systému.
Léčivé účinky
- Pomáhá při úbytku hmotnosti.
- Využívá se proti revmatickým bolestem.
- Působí také při střevních potížích.
- Reguluje hladiny serotoninu.
- Snižuje příjem kalorií.
- Snižuje tvorbu tuků.
- Řídí chuť k jídlu a působí proti přejídání.
- Spolu se zdravou stravou zvyšuje svalovou hmotnost.
- Zvyšuje „dobrý“ (HDL) cholesterol a snižuje „špatný“ (LDL) cholesterol.
Použití a přípravky
Aktivní složka se extrahuje z kůry plodu. Výsledkem je prášek bez zápachu a chuti, který se pak přemění na pilulky, kapaliny a práškové doplňky. Látka obsažená v garcinii blokuje klíčový trávicí enzym, který je zodpovědný za přeměnu sacharidů v tuky, a potlačuje také chuť k jídlu zvýšením hladiny serotoninu. Serotonin je zodpovědný za „emoční“ přejídání.
Hlavní účinnou látkou v garcinii je kyselina hydroxy kitrová (HCA). Tato složka je zodpovědná za podporu pocitu plnosti v žaludku, čímž se snižuje množství snědené potravy. Může také snížit tvorbu tuku a také zvýšit schopnost těla spalovat tuky. Tyto prvky společně pomáhají podporovat celkové zdraví, zvyšovat energii (kvůli ztrátě hmotnosti) a náladu.
Doporučené dávkování tohoto doplňku je 1500 mg denně a maximální dávka 2800 mg denně.
- Užívá se ve formě pilulek, které normálně obsahují 500 mg účinné látky v každé tabletě.
- Existuje také tekutá forma tohoto doplňku, která se užívá perorálně ve formě kapek pod jazyk.
- Tento přípravek je nutné užívat 30 – 60 minut před jídlem na lačno.
- Účinky tohoto doplňku se zvýší s vyšším dávkováním, s omezeným denním příjmem nepřesahujícím 3 000 mg denně.
- Ve formě odvaru se používá na revmatické bolesti a střevní potíže.
Kontraindikace:
Nedoporučuje se pro těhotné ženy, osoby trpící Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou nemocí, demencí a jinými duševními poruchami a poruchami příjmu potravy – anorexií či bulimií.
O garcinii
Garcinie kambodžská pochází z jihovýchodní Asie, Indonésie, deštných pralesů střední Afriky a Indie. Svým vzhledem se podobá světle zelené dýni. Ovocná kůže této rostliny se používá v indické kuchyni a dodává této kuchyni svou jedinečnou chuť. Roste ve formě keře. Garcinie je známá také pod názvem tamarind malabarský.