Přestože u nás je bylina estragon stále méně známá, ve Francii je doslova nepostradatelná, kde s ní kouzlí v kuchyni. Bylinu můžete pěstovat i v květináči a využít nejen v kuchyni, ale oceníte i její blahodárné účinky.
Už ve starověku byly známy příznivé účinky estragonu na lidské zdraví, však latinský název je odvozen od jména řecké bohyně Artemis. V minulosti odvar z rostliny se používal jako lidový prostředek pro vyvolání potratu.
Estragon je teplomilnou rostlinou, kterou lze bez problému pěstovat na zahrádce, ale také v květináči na balkoně, terase či okenním parapetu. Vypěstovat si estragon tak může každý, aniž by musel mít k dispozici vlastní zahrádku. Důležité je chráněné, slunné a teplé stanoviště. Ideální je suchá, prohnojená a dobře propustná půda. Zejména během suchých dnů je třeba dbát na pravidelnou zálivku, ale pozor, estragon nesnáší přemokření. Na podzim se seřezává do výšky zhruba 10 cm. Na zimu je vhodné zakrýt a ochránit před mrazy.
Tento polodřevnatý keřík mající jemné a úzké listy může dorůst do výšky až 1 metru, je tak dobré s tímto faktem počítat při výběru místa či volbě vhodné nádoby. Při pěstování v nádobě nesmí chybět drenáž na dně. Bylina své aroma rozvine zejména na slunném místě. Naopak při deštivém počasí je náchylnější k houbovým chorobám. Proto při zalévání nekropíme rostlinu na listy. Množit lze dělením trsů i řízky.
Léčivá bylina
Jen tak pro zajímavost, snítka čerstvého estragonu fungují spolehlivě coby osvěžovač dechu, pokud je rozžvýkáte. Estragon není jen koření, ale také léčivou rostlinou, která se v lidovém léčitelství používala i proti střevním parazitům, odvar pomáhá proti nespavosti.
Díky obsahu éterických olejů, sterolů, flavonoidů, minerálních látek, enzymů, některých vitamínů, chlorofylu má tak estragon velmi prospěšný účinek na lidské zdraví, neboť podporuje trávení a metabolismus, je přínosný při poruchách se zažíváním, stimuluje tvorbu žlučových šťáv, podporuje chuť k jídlu, tlumí křečové bolesti, má mírný močopudný účinek a snižuje krevní tlak.
Estragon a jeho místo v kuchyni
Svou hořko-sladkou chutí i vůní připomíná tak trochu anýz, i když je estragon podstatně výraznější. Do jídel se přidává čerstvý a až ke konci, neboť jeho vůně se po delším a tepelném zpracování vytrácí. Estragon je perfektní koření na ryby, mořské plody, maso, dušenou či vařenou zeleninu. Trochu estragonu dle chuti lze přidat i do omáček, polévek. Čerstvé lístky vnesou příjemnou chuť zeleninovému salátu.
Čerstvý estragon je taktéž skvělý do marinád na přípravu salátů, do majonéz, zálivek, dipů. Použít ho můžete i do sterilované zeleniny, čalamád, hub, kečupů apod. Skvěle vynikne jako efektivní dochucovadlo do hořčice, octa, másla apod. Estragonové máslo vyrobíte úplně snadno a rychle, tj. do 100 g změklého másla se vetřou 2 polévkové lžíce nadrobno nasekaného estragonu.
V cukrářství se estragon nepoužívá, až na pár výjimek, jako například do náplně makronek, do nálevu na ovocný salát či na zmrzlinu.