Co ještě nevíte o estragonu – bylinka byla ve starověku používána i proti hadům

estragon
Zdroj foto: pixabay

Estragon neboli také pelyněk kozalec je opravdu zajímavou bylinkou a kořením. Pěstuje se v mnoha zemích Evropy i USA a dlouhým pěstováním bylo vyšlechtěno několik kultivarů – například estragon francouzský.

Jak estragon vypadá

Je to bylinka, která patří do čeledi hvězdnicovitých a dorůstá výšky 50–120 cm. Je trsnatá, hustě větvená a s vrcholovým řídkým květenstvím.

Kde roste

pelynek
Zdroj foto: pixabay

Roste od nížin a do podhůří na celé severní polokouli, tj. v Evropě, Asii a Severní Americe. V zahradách je pěstován jako koření.

Co je jeho účinnou složkou

Účinnou složkou estragonu je silice, která obsahuje metylchavikol, felandren a ocimen. Dále obsahuje i tzv. kumarinové složky. Převážně jsou všechny složky estragonu příznivé pro zažívání. Může se použít i při nechutenství, nebo dokonce proti střevním parazitům (roupy, škrkavky).

Jak se používal dříve

Ve starověku a středověku se estragon používal jako lék proti vodnatelnosti a proti kurdějím. Snítky estragonu se dávaly na práh domu, aby odehnaly hady, protože se věřilo, že pach estragonu hadi nesnášejí.

A estragon v kuchyni

Všichni víme, že se hodí k masům, do nakládané zeleniny, do omáček, salátů, také se přidává jako přísada do hořčice nebo se dá naložit do octa. Silice vydestilovaná z estragonu se občas používá v likérnictví nebo v konzervárenském průmyslu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here